Teherán - Írán v rámci dohody s mezinárodním společenstvím výměnou za zmírnění sankcí pozastavil ve svých zařízeních obohacování uranu na 20 procent.
Na odpojení provozů dohlédli inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).
"MAAE potvrzuje, že 20. ledna 2014 Írán přestal obohacovat uran nad pět procent ve dvou kaskádách PFEP (Natanz) a ve čtyřech kaskádách ve Fordo, které k tomuto účelu předtím používal," uvedla agentura ve svém prohlášení.
"Sankční ledovec proti Íránu taje," komentoval dění šéf íránské agentury pro atomovou energii Alí Akbar Sálehí.
Země podle agentury Reuters otevřela cestu k uvolnění části mezinárodních sankcí.
Írán v listopadu souhlasil, že zastaví obohacování uranu nad hranici pěti procent a že zneutralizuje zásoby uranu obohaceného na 20 procent.
Má je snížit pod hranici pěti procent nebo přeměnit do podoby nevhodné pro obohacování. Může si však ponechat své centrifugy, takže může provoz obohacování kdykoli obnovit.
Dohoda uzavřená loni mezi šesti velmocemi a Íránem má nicméně jen půlroční platnost, a o definitivním ustanovení se tak bude teprve jednat.
Podstatou dlouhodobých jednání s Íránem je podezření, že Teherán za energetický program ukrývá program zbrojní. Právě obohacování na vyšší hodnoty toto podezření vyvolávalo. K výrobě bomby je potřebný uran obohacený na nejméně 90 procent. Původně se odhadovalo, že Írán je schopen získat jeho potřebné množství do letošního léta.