Írán blokuje novináře, lidé šíří zprávy přes web

Roman Gazdík
18. 6. 2009 11:02
Opozice sbírá podporu na Twitteru, Facebooku i YouTube
Foto: Reuters

Washington/Teherán - V pondělí odpoledne poslal podle listu New York Times zaměstnanec ministerstva zahraničí USA Jared Cohen email vedení společnosti Twitter s neobvyklou žádostí - pozdržet pravidelné udržovací práce na síti, které by přerušily její provoz, zatímco se na ní šíří lavina zpráv o probíhajících povolebních protestech v Íránu.

Podle jeho šéfů se nejednalo o pokyn ministryně zahraničí Hillary Clintonové, ale o Cohenovou iniciativu, která však nemůže být rozhodně považována za vměšování. Twittuje totiž prý nejen opozice, ale i nejvyšší íránský vůdce ajatolláh Alí Chameneí.

Novináři odříznuti, přichází internet

Podporu pomocí Twitteru, Facebooku nebo YouTube však sbírá především poražený opoziční kandidát Mirhosejn Músáví, jehož fanouškovský klub na Facebooku má již přes 50 tisíc členů.

Zahraniční média nyní nesmějí bez povolení přinášet reportáže z demonstrací a na jejich pohyb jsou uvaleny restrikce, místo toho tak přichází na řadu neformální komunikace přes internet. Perská verze stanice BBC údajně dostává každou minutu přibližně pět videí ukazujících opoziční protesty nebo zásahy proti demonstrantům.

Podle listu Washington Post je internet důležitý zejména proto, aby se zprávy o dění v Íránu dostaly do zahraničí. Problém je nicméně v tom, jak je ověřit. Některé z nich se ukázaly jako pravdivé, jiné jako nesmysly, u dalších se jednoduše neví.

Podle deníku New York Times však Íránci Twitter a Facebook používají i mezi sebou, aby se dohodli na organizování protestů, úřady se totiž údajně snaží blokovat rozesílání hromadných sms zpráv.

Opoziční stránka Persiankiwi však varovala, že Twitter používá i vláda k šíření nepravdivých informací a vyzvala Íránce, aby nevěřili zprávám od nových uživatelů.

Twitterová revoluce

Podle jedné íránsko-americké aktivistky citované deníkem Washington Post jsou informace, které se šíří na Twitteru do zahraničí zásadní.

„Spoléhají na Íránce a další, kteří twittují, aby dostali informace k běžným médiím. Mnoho lidí mluví o tom, co se děje v Íránu jako o twitterové revoluci," prohlásila žena, která si přála zůstat v anonymitě, aby nebyla ohrožena její komunikace s lidmi v Íránu.

Některým politikům tak svoboda webu vyhovuje, jiným ne.

Mezi těmi prvními je i Hillary Clintonová, která často mluví o takzvané elektronické diplomacii, která je prý zvláště důležitá v zemích, kde úřady potlačují svobodu slova.

A jak to dopadlo s Cohenovým emailem? Twitter jeho žádosti vyhověl a práce na síti odložil na úterní večer (1:30 ráno teheránského času). Od té doby funguje opět normálně.

Protesty v Tabrízu:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy