Protesty v Íránu pokračují, Músáví svolal další

Roman Gazdík
17. 6. 2009 19:10
Před dalšími demonstracemi v Teheránu vpadly bezpečnostní složky na univerzitní koleje
Stoupenci poraženého kandidáta Mirhosejna Músávího na pondělní demonstraci.
Stoupenci poraženého kandidáta Mirhosejna Músávího na pondělní demonstraci. | Foto: Reuters

Teherán/Washington - Poražený opoziční kandidát íránských prezidentských voleb Mirhosejn Músáví svolal na čtvrtek pokojný protest. Chce jím uctít památku osmi Íránců, kteří při střetech s bezpečnostními složkami zemřeli v pondělí.

"Vyzývám občany, aby projevili svou solidaritu... tím, že se společně sejdou v mešitách nebo se zúčastní mírumilovných demonstrací," stojí v jeho prohlášení citovaném agenturou Reuters.

Opozice oznámila konání protestního shromáždění i na středu. Hodlala se sejít na centrálním teheránském náměstí Haft e-Tir. Zahraniční reportéři se nyní nesmějí volně pohybovat po městě, a je proto pro ně těžké ověřit, co přesně se nyní děje. Podle neověřených zpráv se však na teheránských ulicích sešly stovky tisíc lidí.

Vpád na koleje, učitelé rezignují

V noci na středu islámské milice Badžlis zatýkaly na univerzitních kolejích v několika městech. Právě studenti jsou důležitou složkou opozičních protestů. Následně ve středu rezignoval děkan univerzity v Šírázu a 120 učitelů Teheránské univerzity.

Zatčeni byli dále dva známí stoupenci opozice - novináři a aktivisté Saíd Lajlaz a Hamid Réza Džalajpúr.

Západ i demonstranti propagují Músávího
Západ i demonstranti propagují Músávího | Foto: Reuters

Ministerstvo vnitra před dalšími "nelegálními" demonstracemi varovalo a státní žalobce provincie Isfahán dokonce upozornil, že protestující mohou být podle islámského práva stíhání smrtí.

Demonstranti požadují anulování výsledků voleb, které byly podle nich zfalšovány. Hned v prvním kole a se ziskem více než 60 procent hlasů vyhrál dosavadní prezident Mahmúd Ahmadínežád. Vysoká volební účast přitom měla podle předpovědí nahrát jeho nejsilnějšímu konkurentovi Músávímu.

Ahmadínežád jako Músáví?

Podle amerického prezidenta Baracka Obamy však velký rozdíl mezi politikou Ahmadínežáda a Músavího není.

"Rozdíl mezi Ahmadínežádem a Músávím ohledně jejich skutečné politiky nemusí být tak velký, jak se propagovalo," řekl televizi CNBC. "V každém případě budeme mít co do činění s íránským režimem, který je historicky nepřátelský vůči Spojeným státům."

Obama hovoří na Káhirské univerzitě
Obama hovoří na Káhirské univerzitě | Foto: Reuters

Obama prohlásil, že je "znepokojen" násilím namířeným proti demonstrantům, dodal však, že "v důsledku historie amerických a íránských vztahů nechce být vnímán jako někdo, kdo se plete do íránských voleb."

Kritika ze všech stran

Obamova administrativa je nyní terčem kritiky v USA zprava i zleva. Některým se nelíbí, že se USA postavily příliš na Músávího stranu, jiní si naopak přejí, aby to Obama učinil ještě otevřeněji.

První tábor však upozorňuje, že podpora Músávího může dále zkomplikovat vztahy mezi zeměmi, pokud zvítězí Mahmúd Ahmadínežád.

Vyhrál Ahmadínežád po právu, nebo ne?
Vyhrál Ahmadínežád po právu, nebo ne? | Foto: Reuters

Zadruhé poukazovali na to, že představovat si Músávího jako kandidáta, který přijme Američany s otevřenou náručí, je krátkozraké. Músáví byl v letech 1981 až 1989 pátým a posledním íránským premiérem, což byla funkce s poměrně rozsáhlými pravomocemi na úrovni dnešního prezidenta.

Za jeho premiérství procházela íránská islámská revoluce svým silným obdobím a Teherán také pokročil ve svém jaderném programu, který se USA a další západní státy nyní snaží ukončit.

 

Právě se děje

Další zprávy