Teherán - Írán a Severní Korea v sobotu podepsaly dohodu o vědecké a technologické spolupráci, která znamená další sblížení těchto dvou států, znepokojujících Západ svými kontroverzními jadernými programy. Informovala o tom agentura AP.
Íránská státní televize uvedla, že dohoda byla podepsána v Teheránu za přítomnosti íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda a druhého nejvyššího muže v KLDR, šéfa severokorejského parlamentu Kim Jong-nama.
Íránský duchovní a politický vůdce Íránu ajatolláh Sejjed Alí Chameneí Kimovi řekl, že Íránská islámská republika a Severní Korea mají společné nepřátele a že by měly společně vzdorovat hrozbám, aby dosáhly svých cílů.
Nová dohoda zahrnuje společný výzkum, výměnu univerzitních studentů, zřizování společných laboratoří, výměnu technologických znalostí a týká se rovněž informačních technologií či energetiky, napsala íránská agentura IRNA.
Kim Jong-nam se v Íránu účastnil dvoudenního summitu Hnutí nezúčastněných zemí (HNZ), který skončil v pátek.
Obě země se úporně brání snahám Západu kontrolovat jejich jaderný program a opakovaně maří úsilí inspektorů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAAE).
Ta nedávno poukázala na to, že Teherán zdvojnásobil počet centrifug, v nichž je schopen obohacovat uran a znovu se tak přiblížil okamžiku, kdy bude mít dostatek štěpného materiálu pro sestavení své první atomové bomby, ačkoliv to vehementně popírá.