Severní Korea mění armádní špičky. Vládne opravdu Kim?

Martin Novák Martin Novák
17. 7. 2012 16:50
Náhlé a nečekané změny v armádě jsou v totalitních režimech příznakem mocenského boje
Hjon Jong-čol,
Hjon Jong-čol, | Foto: Reuters

Pchjongjang - Severní Koreji nehrozí žádná revoluce "arabského stylu" a režim má situace pevně ve svých rukou, objevují se však náznaky mocenského boje v nejvyšším vedení.

V pondělí vůdce Kim Čong-un nečekaně odvolal šéfa armády, náčelníka generálního štábu Ri Jong-hoa. Muže pověstného tím, že právě Kim Čong-una pomáhal dosadit do nejvyšších funkcí po loňské smrti jeho otce Kim Čong-ila.

A v úterý státní tisková agentura KCNA zveřejnila zprávu, že do hodnosti vicemaršála vůdce jmenoval za hranicemi země téměř neznámého generála Hjon Jong-čola.

V totalitním režimu, jako je ten severokorejský, tak náhlá a velká změna znamená, že se na jeho špici něco děje.

"Od roku 2009 muselo z nejvyšších armádních pozic odejít už zhruba dvacet generálů," uvádí agentura Reuters.

O událostech v Severní Koreji bývá obvykle nejlépe informována jihokorejská rozvědka. Podle médií v Jižní Koreji může pohyb v armádě souviset s velkým vlivem, který má v Pchjongjangu Čang Sen-tek, strýc Kim Čong-una.

Právě on podle některých znalců severokorejského mocenského zákulisí ve skutečnosti zemi řídí a v pondělí odvolaný generál Ri Jong-ho mu z nějakého důvodu překážel.

Raketu KN-08 Severokorejci představili na vojenské přehlídce 15. dubna v Pchjongjangu.
Raketu KN-08 Severokorejci představili na vojenské přehlídce 15. dubna v Pchjongjangu. | Foto: Reuters

Šestašedesátiletý Čang Sen-tek není bratrem zesnulého vůdce a Kim Čong-unova otce Kim Čong-ila. Do rodiny se přiženil v roce 1972, když si vzal Kim Čong-ilovu sestru.

Ačkoliv se drží při oficiálních akcích v pozadí, ve skutečnosti zřejmě o podstatných věcech rozhoduje on.

Není o něm mnoho známo. Jen to, že rád hraje na akordeon, a když v roce 2002 jednal se severokorejskou delegací v Soulu, jevil se prý jižanům jako člověk schopný kompromisů a pragmatického uvažování.

V posledních letech vlády Kim Čong-ila se vztahy mezi severem a jihem Koreje prudce zhoršily. Severokorejské dělostřelectvo zaútočilo v listopadu 2010 na jihokorejský ostrov Jonpchjong a půl roku předtím zemřelo šestadvacet jihokorejských námořníků poté, co jejich loď zasáhlo severokorejské torpédo.

Armáda je základní silou, která drží severokorejský stalinistický režim u moci.

Zřejmě až třetinu rozpočtu, ne-li dokonce více, spolykají náklady na zbrojení a udržování armády. Ta má v aktivní službě 1,18 milionu vojáků, rezervistů je údajně sedm milionů. Přitom KLDR (Korejská lidově-demokratická republika) má jen 23 milionů obyvatel.

Severní Korea má podle odhadů možná až 4000 tanků, vycházejících hlavně z modelu staršího sovětského tanku T-62. Počet severokorejských děl a houfnic se odhaduje celkem až na 17 tisíc kusů. Počet letadel na 500 kusů, ponorek má zřejmě přibližně 80.

K tomu je třeba připočítat i jaderný program, který už zřejmě vyprodukoval dostatek plutonia na několik atomových bomb.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy