Írán finišuje se svým jaderným programem

ČTK ČTK
30. 8. 2012 23:33
Mezinárodní agentura pro atomovou energii vydala novou zprávu

Vídeň - Írán podle čtvrtletní zprávy Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) výrazně zvyšuje produkci obohaceného uranu v podzemním komplexu Fordo a pokračuje v podezřelých aktivitách ve vojenském komplexu Parčin.

Podle agentury Reuters se tak potvrzuje, že Teherán nedbá tlaku Západu a izraelské hrozby vojenským útokem. Podle Washingtonu není překvapivé, že Teherán neplní své závazky.

Západ a Izrael se obávají, že Teherán pod pláštíkem civilního jaderného programu směřuje k výrobě jaderných zbraní. MAAE opakovaně poukazuje na to, že islámská republika i přes sankce OSN podezřele rozšiřuje kapacity obohacování uranu.

Počet odstředivek hluboko pod zemí ve Fordo se podle MAAE od května více než zdvojnásobil z 1064 na 2140. Nová zařízení však podle organizace ještě nejsou v provozu.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii ve své nově zveřejněné zprávě dále tvrdí, že v komplexu Parčin Írán intenzivně pracuje na odstranění stop po možném dřívějším vývoji jaderných zbraní. Má tak být zmařena účinná kontrolní činnost inspektorů MAAE před jejich případným vpuštěním do komplexu.

Bílý dům v reakci na zprávu MAAE uvedl, že Spojené státy již dříve varovaly Teherán, že má jen omezený čas, aby zastavil své jaderné aktivity, a že diplomatické termíny nabídnuté Západem nezůstanou otevřené věčně.

"Podrobně studujeme zprávu, ale obecně řečeno, není překvapující, že Írán nadále porušuje své závazky," uvedl mluvčí Bílého domu Jay Carney.

Ve Fordu Teherán obohacuje uran na 20 procent. K výrobě jaderné zbraně je potřeba uran obohacený na 90 procent, nižší hodnoty jsou využitelné v energetice a ve výzkumu. Pouze tyto dva cíle Írán přiznává jako důvod toho, proč začal uran obohacovat.

MAAE za více než osm let zatím nedokázala s jistotou stanovit, zda je íránský jaderný program skutečně mírový; údajně proto, že Írán nedostatečně spolupracuje.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 34 minutami

TOP 09 podala podnět vrchnímu státnímu zastupitelství. Chce, aby prošetřilo dotace pro Agrofert

TOP 09 v úterý podala podnět Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze, aby prošetřilo, zda při poskytování dotací firmě Agrofert není páchán trestný čin. Opoziční strana to uvedla v tiskové zprávě. Ve svém podání kritizuje oznámení Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF), že začne proplácet dotace schválené Agrofertu za období mezi únorem 2017, kdy premiér Andrej Babiš (ANO) vložil koncern do svěřenských fondů, a loňským srpnem. Trestní oznámení kvůli vyplácení dotací podali už před týdnem opoziční Piráti.

TOP 09 kritizuje také dopis tajemníka ministerstva zemědělství Jana Sixty, o kterém informovala média. Tajemník v něm úřadům a firmám spadajícím pod ministerstvo píše, že Agrofert se může účastnit soutěží o veřejné peníze. "Státní úředníci a orgány musí vždy hájit primárně zájmy státu a jeho občanů, a ne zájmy jednoho soukromého holdingu," uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy