Írán a Izrael spolu tajně jednaly o jaderných zbraních

Roman Gazdík
22. 10. 2009 12:07
Podle listu Haarec šlo o vůbec první přímé jednání od roku 1979

Káhira - Zástupci Izraele a Íránu se v září tajně sešli, aby spolu diskutovali iniciativu na vytvoření bezjaderné zóny na Blízkém východě. Informoval o tom australský deník The Age.

Podle izraelského listu Haarec se jedná o první známé jednání představitelů obou zemí od roku 1979, kdy v Íránu zvítězila islámská revoluce.

Setkání se uskutečnila v Káhiře v rámci panelových diskuzí Mezinárodní komise pro nešíření jaderných zbraní a jaderné odzbrojení (ICNND), která je iniciativou australského premiéra Kevina Rudda. Účastnily se jich také státy Arabské ligy a evropští a američtí diplomaté.

Za Izrael byla v Káhiře přítomna ředitelka pro politiku a zbrojní záležitosti Izraelské komise pro atomovou energii Meirav Zafaryová-Odizová, za Írán jeho zástupce u Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Alí Ašghar Soltaníja. V místnosti byl i bývalý izraelský ministr zahraničních věcí Šlomo Ben-Ami, který zasedá ve výboru poradců ICNND.

Izraelští a íránští zástupci nejednali o samotě, 29. a 30. září spolu však podle Haarecu několikrát diskutovali o jaderných programech obou zemí.

Satelitní snímky zařízení nedaleko města Kom, ve kterém se chystá Írán obohacovat uran.
Satelitní snímky zařízení nedaleko města Kom, ve kterém se chystá Írán obohacovat uran. | Foto: Reuters

Západní státy obviňují Írán, že se pokouší vyrobit jadernou bombu, ten tvrdí, že je jeho program určen pouze na mírové účely. Jaderný arzenál Izraele, který na rozdíl od Íránu není právně vázán Smlouvou o nešíření jaderných zbraní z roku 1970, se odhaduje na 100 až 400 hlavic. Tel Aviv však jeho existenci nikdy oficiálně nepřiznal.

I v Káhiře se Soltaníja Zafaryové-Odizové podle svědků přímo zeptal: „Máte, nebo nemáte jaderné zbraně?" Izraelka se prý usmála, ale neodpověděla.

ICNND se zabývá třemi tématy - využitím jaderné energie pro mírové účely, vyhlášením Blízkého východu za oblast bez jaderných zbraní a snahou o nešíření jaderných zbraní v tomto regionu. O každém z témat se vedla v Káhiře panelová diskuse.

Izrael uzavřel se dvěma svými sousedy mír. Obyvatelstvo v Jordánsku a Egyptě je však k němu dle průzkumů ještě nepřátelštější než jinde v arabském světě
Izrael uzavřel se dvěma svými sousedy mír. Obyvatelstvo v Jordánsku a Egyptě je však k němu dle průzkumů ještě nepřátelštější než jinde v arabském světě | Foto: Reuters

Podle Haarecu Soltaníja při setkání prohlásil, že Izrael nerozumí íránské mentalitě a ideologii a že Írán nemá v úmyslu Izraelce ohrožovat. Teheránský režim údajně nemá nic proti Židům, ale pouze proti sionistické ideologii (tedy ustavení židovského státu na palestinské půdě - pozn. red.). Íránské rakety jsou podle něj pouze na obranné účely a nemají za cíl ohrozit Izrael.

Naopak Zafaryová-Odizová se dle deníku snažila vysvětlit pozici Izraele obklopeného nepřátelskými státy i jeho ochotu uvažovat v budoucnu o Blízkém východu jako o zóně bez jaderných zbraní. Předtím, než je však možné k takovým jednáním přistoupit, je podle ní nutné uzavřít mírové dohody mezi Izraelem a ostatními státy regionu.

Zatímco izraelští diplomaté anonymně jednání v Káhiře potvrdili, Íránci jej veřejně popřeli.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy