Sankce na Írán ještě ne, shodli se Clintonová a Lavrov

Roman Gazdík
13. 10. 2009 15:24
Podle ministrů zahraničí Ruska a USA k nim zatím není vhodná doba
Clintonová a Lavrov chtějí postupovat společně
Clintonová a Lavrov chtějí postupovat společně | Foto: Reuters

Moskva - Podle ministryně zahraničí USA a jejího ruského protějšku Sergeje Lavrova zatím nenastal čas na to, aby Rada bezpečnosti OSN přijala další kolo sankcí proti Íránu. Clintonová to prohlásila na tiskové konferenci v Moskvě v závěru své pětidenní cesty po Evropě.

„Ještě jsme tohoto bodu (sankcí) nedosáhli. Není to závěr, který bychom učinili. A chceme to říci velmi jasně, že je naší prioritou, aby Írán spolupracoval s mezinárodním společenstvím... aby dostál svým závazkům týkajících se inspekcí (Mezinárodní agenturou pro atomovou energii)," citovala z jejího prohlášení agentura Reuters.

Sankce ano...

Teherán, který nedávno zveřejnil, že staví druhé zařízení na obohacování uranu, přislíbil jaderné inspektory do tohoto objektu vpustit na konci října. Informace o jeho existenci posílily západní spekulace, že íránští vědci pracují na jaderné bombě.

Satelitní snímky zařízení nedaleko města Kom, ve kterém se chystá Írán obohacovat uran.
Satelitní snímky zařízení nedaleko města Kom, ve kterém se chystá Írán obohacovat uran. | Foto: Reuters

Írán tvrdí, že je jeho program určen pouze na mírové účely.

Při nedávném setkání prezidentů Ruska a USA při příležitosti zasedání Valného shromáždění OSN se zdálo, že se podařilo Spojeným státům ruský odpor proti dalším sankcím v Radě bezpečnosti zlomit.

"V některých případech jsou sankce nevyhnutelné," prohlásil tehdy první muž Kremlu Dmitrij Medveděv. "Potřebujeme pomoci Íránu, aby učinil ta správná rozhodnutí."

...nebo ne

Podle nynějších prohlášení však zatím sankce nebudou. Podle Lavrova by byly snahy o uvalení nových sankcí kontraproduktivní v době, kdy začaly státy Rady bezpečnosti OSN a Německo s Íránem o jeho jaderném programu jednat.

I po úterním jednání se však  šéfdiplomaté obou zemí snažili vzbudit dojem, že táhnou za jeden provaz.

Nový protiraketový štít je založen na systému Aegis
Nový protiraketový štít je založen na systému Aegis | Foto: repro Aktuálně.cz

„Mám velice dobrý pocit z takzvaného resetu," řekla Clintonová s ohledem na americkou iniciativu „resetovat" vztahy mezi Washingtonem a Moskvou, se kterou přijela do Ruska na svou první návštěvu ve funkci letos na jaře.

Vztahy obou administrativ se zlepšily poté, co USA oznámily zrušení výstavby protiraketového štítu v Česku a Polsku. Ruský velvyslanec při NATO Dimitrij Rogozin však později uvedl, že nový plán může být pro Moskvu ještě větší hrozbou.

„Chceme vědět, co jsou tyto plány zač, co umožňují, jak bude tento koncept fungovat," prohlásil v úterý Lavrov. „Čím více budeme o tomto projektu vědět, tím dříve přijdeme na to, zda se můžeme stát jeho součástí."

 

Právě se děje

Další zprávy