Irák zvažuje, že požádá USA, aby v zemi nechaly vojáky

Petr Jemelka Petr Jemelka
10. 6. 2011 22:35
Bagdád podle šéfa CIA dřív, nebo později požádá o prodloužení americké vojenské mise v Iráku
Bez Američanů se prý Irák neobejde
Bez Američanů se prý Irák neobejde | Foto: Reuters

Washington - Irák pravděpodobně požádá Spojené státy, aby v zemi ponechaly vojáky i po skončení letošního roku, tedy po uplynutí lhůty, kterou americký prezident Barack Obama stanovil jako závaznou pro stažení všech vojáků z irácké mise.

Tvrdí to šéf americké tajné služby CIA Leon Panneta.

"Podle mého názoru je jasné, že Irák požádá USA o prodloužení  nějaké formy americké vojenské přítomnosti," řekl Panneta senátnímu výboru pro ozbrojené složky a dodal, že Washington by měl takové žádosti vyhovět.

Prodloužení pobytu amerických vojáků na iráckém území podle něj zaručí, že dosažené úspěchy a vynaložené úsilí nevyjdou v niveč. 

Informaci, že koaliční vláda Núrího Málikího zvažuje citlivou otázku, zda požádat Američany, aby v zemi nechali část z celkem 47 tisíc amerických vojáků i po konci letošního roku, potvrdila agentura Reuters.

Malíkí vyzval irácké politické představitele, aby se k této otázce vyjádřili a do 1. srpna zaujali jasné stanovisko. Koaliční partnery kritizoval, že toto téma používají k útokům na jeho osobu.

Podle velitelů americké armády už je jasné, že Iráčané nejsou připraveni převzít plnou odpovědnost za bezpečnost ve své zemi ve stanoveném termínu. Podle Pannety se navíc v Iráku stále pohybuje více než tisíc členů teroristické organizace Al-Kájda.

Spojené státy ale mají v Iráku také strategické zájmy. Americký ministr obrany Robert Gates tvrdí, že by měli Američané v Iráku zůstat, protože tak mohou snáze čelit íránské hrozbě.    

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem je po opravě průjezdná už oběma směry. Ve směru na Brno se jezdí od 15:00, od 21:30 i na Ostravu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy