První z údajných autorů tajné nahrávky, která se rychle rozšířila po internetu, byl zatčen už včera, druhý dnes ráno. Poradce irácké vlády uvedl, že popravu nahrál jeden z nich.
Identitu zadržených osob však neodhalil. Jde prý o "úředníky, kteří na popravu dohlíželi" a kteří "jsou nyní vyšetřováni".
Irácká televize sice odvysílala poslední okamžiky bývalého diktátora před popravou, úmyslně však nepřenášela zvuk a také neukazovala okamžik Saddámovy smrti.
Zmiňovaný mobilním telefonem tajně pořízený záznam, který byl vzápětí zveřejněn na internetu, naopak zachytil jak výměnu urážek mezi popravčími a jejich bývalým prezidentem, tak moment, kdy kat pod modlícím se Saddámem uvolnil poklop od propadliště.
Podle některých informací měli být dnes popraveni další dva muži, kteří v procesu se Saddámem Husajnem dostali trest smrti - bývalý šéf tajné služby Barzán Ibráhím Tikrítí a někdejší předseda revolučního soudu Avád Ahmad Bandár.
Poradce premiéra Malikího však agentuře Reuters sdělil, že datum popravy zatím nebylo stanoveno. Spekuluje se, že vykonání rozsudku bude posunuto na neděli, kdy končí muslimský svátek.
Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Louise Arbourová iráckou vládu vyzvala, aby oba muže nepopravovala, a to kvůli pochybnostem o férovosti procesu a respektu k mezinárodnímu právu.
Propašované mobily
Nedůstojný průběh aktu popravy vyvolal po zveřejnění tajné nahrávky pobouření a protesty, a to nejen u příznivců svrženého diktátora.
Premiér Malikí nařídil vyšetřit, kdo záznam pořídil a jak se dostal na veřejnost. Podle prokurátora Munkitha al-Farúna bylo v popravčí cele celkem 14 iráckých představitelů včetně něj a dalšího prokurátora a tři kati.
ČTĚTE VÍCE: Poprava Saddáma byla blízko zastavení
Všichni státní úředníci byli na místo přepraveni americkým vojenským vrtulníkem a před letem jim prý byly veškeré mobilní telefony odebrány. Někteří z členů ochranky těchto představitelů, kteří na místo jeli automobilem, ale podle něj propašovali mobily se zabudovanou kamerou dovnitř
Bush prý záznam neviděl
Americký prezident George Bush, jehož rozhodnutí vojensky napadnout Irák de facto otevřelo cestu Saddáma Husajna na šibenici, záznam popravy jím svrženého diktátora neviděl.
Tvrdí to alespoň mluvčí Bílého domu Scott Stanzel, podle něhož se Bush "soustředí na cestu vpřed", nikoli na to, jakým způsobem byl proveden akt popravy.
"Prezident vyjádřil potěšení nad tím, že se irácký lid postaral o to, aby spravedlnosti bylo učiněno zadost, a že odsoudil někoho, kdo povraždil statisíce Iráčanů. Na to se prezident soustředil, nikoli na samotný průběh popravy," tlumočil Stanzel novinářům Bushova slova.
Mluvčí Bílého domu také uvedl, že dosud nebylo stanoveno datum pro očekávaný Bushův projev, kde by měl americký prezident vytyčit novou strategii pro Irák.