Bagdád - Američané při operaci Phantom Phoenix svrhli na předměstské oblasti Bagdádu 39 bomb. Tato již dva dny trvající operace je největší ofenzivou od roku 2006 a má za cíl zničit úkryty ozbrojenců v předměstské čtvrti Arab Džabúr.
Spojené státy bombardovaly asi čtyřicet vytipovaných budov, přičemž celková váha shozených bomb dosahuje 18 tun. Po leteckém náletu následovala pozemní akce, při které podle armádních zdrojů USA neutrpěly žádné ztráty.
Jednotky při ní zatkly asi dvanáct ozbrojenců a objevily prostory, kde povstalci mučili své zajatce.
Operace této velikosti provádí americká armáda v Iráku jen vzácně. Úder je překvapivý i z toho důvodu, že nastal v období, kdy vlna násilí v Iráku klesá. Dalším zajímavým faktem je, že se poprvé od svržení Saddáma Husajna takto rozsáhlé akce účastní i irácké ozbrojené síly.
"Phantom Phoenix je příkladným pojítkem mezi iráckými a americkými ozbrojenými silami při potírání Al-Káidy a jiných extremistických elementů v Iráku," vyjádřil se k operaci její šéf, generál Ray Odierno.
Začátek konce bojů v Iráku?
Během operace zatím padlo devět amerických vojáků. Kromě Bagdádu kontinuálně probíhá i v jiných provinciích Iráku. Kupříkladu v okolí měst Mahmúdija, Mosul a Samarra.
"Musíme být obezřetní a odhodlaní, abychom konečné výhry v Iráku skutečně dosáhli," řekl k operaci major Wienfield Danielson, mluvčí amerických sil v Iráku.
Státy Arabské ligy ve čtvrtek oznámily, že ve spolupráci s OSN vytváří projekt na pomoc iráckým uprchlíkům. Ten je nazýván "Arabové ruku v ruce" a v jeho rámci poběží informační kampaň v arabských televizích, budou vznikat dokumenty a bude rozdělována materiální a finanční pomoc.
Většina ze dvou milionů iráckých uprchlíků je v uprchlických táborech v Sýrii a Jordánsku a dva miliony lidí se kvůli obavám o život přestěhovaly v rámci Iráku.
Související: