Irák se snaží odvrátit tureckou invazi

man
16. 10. 2007 14:35
Ankara chce zasáhnout proti kurdským rebelům
Turečtí vojáci na noční hlídce u irácké hranice
Turečtí vojáci na noční hlídce u irácké hranice | Foto: Reuters

Bagdád - Irácká vláda se snaží přemluvit Turecko, aby neposílalo své vojáky přes hranici do severního Iráku.

Ankara hrozí invazí nebo minimálně dělostřeleckými útoky na irácké území, kde se skrývají povstalci ze Strany kurdských pracujících (PKK), bojujících s tureckou armádou.

Turecké vládě došla minulý týden trpělivost poté, co ozbrojenci PKK po výpadech z Iráku zastřelili přes dvacet lidí.

USA i EU invazi nechtějí

Ke zdrženlivosti vyzývají tureckého premiéra Recepa Erdogana i Spojené státy a Evropská unie. Premiér v noci na dnešek oznámil, že invazi se podle něj stále lze vyhnout a doufá, že nakonec nebude nutná.

Irák vyslal do Ankary viceprezidenta Tárika Hášimího s úkolem turecké politiky uklidnit a vpádu vojska zabránit. Ten by podle Bagdádu ještě více destabilizoval už tak chaotickou situaci v zemi.

Foto: Reuters

Právě sever u tureckých hranic je jednou z mála oblastí země, kde se nebojuje a kde panuje klid. Irácká vláda premiéra Núrího Malikího se dnes kvůli krizi na turecké hranici sešla na mimořádném zasedání.

Podle tureckých odhadů se v Iráku skrývají asi tři tisíce povstalců.

Kurdský stát v Iráku? Nikdy, říká Ankara

PKK bojovala za nezávislost kurdských částí Turecka od roku 1984, ale jejího vůdce Abdullaha Ocalana turecká policie dopadla v roce 1999 v Keni. V ostře sledovaném procesu byl pak odsouzen k doživotnímu vězení.

V Turecku žije přibližně patnáct miliónů Kurdů. Mnoho let si stěžovali na diskriminaci. Nemohli se hlásit ke své národnosti a hovořit svým jazykem.

Další milióny žijí v Iráku, Íránu a Sýrii. Iráčtí Kurdové si vybudovali na severu země autonomii a jsou víceméně nezávislí na centrální vládě v Bagdádu.

Ankara varovala, že v žádném případě nebude akceptovat případné vyhlášení nezávislého kurdského státu na území Iráku.

 

 

Právě se děje

Další zprávy