Jednání přitom tři a půl měsíce po prosincových parlamentních volbách stále vázne.
Iráckým představitelům proto přijeli ministři tlumočit "důrazné poselství".
Vláda národní jednoty je třeba
Riceová a Straw se během dne setkali s iráckým prezidentem Džalálem Talabáním, který je seznámil se současným stavem jednání.
Jednali také s premiérem Ibráhímem Džaafarím, na něhož je v současné době vyvíjen tlak jak ze strany své šíitské koalice Sjednocené irácké spojenectví, tak i opozičních politiků, aby odstoupil.
Straw podotkl, že Británie a USA uznají kohokoli, kdo bude do čela vlády vyzván. Dodal, že by to ale iráčtí představitelé měli již co nejdříve učinit.
"Budeme naléhat na završení jednání o sestavení vlády," prohlásila Riceová. "Každému by mělo být jasné, že nastal okamžik, aby tato jednání vyústila ve zformování vlády národní jednoty."
Džaafarího nechtějí premiérem ani šíité
Sjednocené irácké spojenectví je největším blokem v novém iráckém parlamentu a v únoru nominovalo na funkci ministerského předsedy znovu svého kandidáta Džaafarího. Toho ale zásadně odmítají menšinoví sunnité a Kurdové, což znemožňuje zformování kabinetu.
V sobotu byl poprvé veřejně vyzván Džaafarí také šíity, aby se vzdal nominace na premiérskou funkci na další volební období, a umožnil tak dokončit sestavování nové vlády národní jednoty, které se dostalo do slepé uličky.
Násilnosti v Iráku přitom pokračují. Denně se objevují jen v samotném Bagdádu dvě až tři desítky mrtvol zastřelených lidí, což naznačuje, že se rozmáhá jev jakýchsi "likvidačních čet" šířících teror mezi obyčejnými obyvateli. Tisíce rodin již raději opustily své domovy.