Bagdád - Americký kabinet nemá potuchy o tom, kde v Iráku skončilo 110 tisíc samopalů, 80 tisíc pistolí, 115 tisíc helem a 135 tisíc částí dalšího vybavení. Stojí to ve zprávě Účetního úřadu vlády, z níž citovala agentura AFP.
Zbraně zmizely ze záznamů mezi červnem 2004 a zářím 2005. Na sílící útoky sunnitských radikálů a šíítských milic tehdy armáda reagovala masivním vyzbrojováním iráckých bezpečnostních složek.
Armáda "nevedla pravidelné záznamy, potvrzující datum, počet, přijetí a vydání vybavení iráckým jednotkám," říká dokument o zmíněném odbobí. Problémy údajně trvají v menší míře dál.
Turecko: zbraně používají kurdské guerily
Jaký je tedy osud ztracených samopalů a pistolí? Panuje podezření, že často končí v rukou sektářských milic a povstalců.
Istanbul si minulý měsíc stěžoval, že zbraně určené pro Iráčany používají povstalci ze Strany kurdských pracujících (PKK) při svých přeshraničních útocích na turecké cíle.
Na hlavu americké armády tak padá obdobná kritika, která je slyšet z Bílého domu vůči Íránu a Sýrii.
Pomoc za 19 miliard dolarů
Americká vláda utratila od začátku invaze v březnu 2003 za irácké policisty a vojáky už přes 19 miliard dolarů, z toho 3 miliardy za vybavení.
Schopnosti mužů v iráckých uniformách jsou ale stále pochybné. Potvrzuje to i červencová zpráva Bílého domu o vývoji války na Středním východě.
Ta tvrdí, že irácké jednotky nejsou ani po čtyřech letech schopné operovat samostatně. Řady policistů mají navíc být infiltrovány operativci radikálních skupin a milic.