K pádu chalífátu Islámského státu zbývá dobytí jediného města. Na bitvu o Mosul dojde až na podzim

Martin Novák Martin Novák
29. 12. 2015 14:00
Vzhledem k extrémně horkému počasí je nepravděpodobné, že by velká ofenzíva začala v létě, tedy v období mezi květnem a zářím. Rozhodující bitvu tak lze očekávat spíše na podzim, pokud se Iráčanům a Kurdům podaří Mosul obklíčit.
Iráčtí vojáci v dobytém Ramádí. Vlajku Islámského státu narazují iráckou.
Iráčtí vojáci v dobytém Ramádí. Vlajku Islámského státu narazují iráckou. | Foto: Reuters

Bagdád – Černé prapory Islámského státu nahrazují v Ramádí červeno-bílo-černé trikolóry. Irácká armáda město po týdnu tvrdých bojů dobyla a po více než půl roce tak nad městem, vzdáleným sto kilometrů západně od metropole Bagdádu, zavlály irácké vlajky.

Islámský stát (IS) přišel o druhé největší město. Jeho hlavním opěrným bodem je nyní Mosul. Kdysi dvoumilionové město, ze kterého ale statisíce lidí uprchly.

Příslušníci iráckých ozbrojených sil v centru Ramádí.
Příslušníci iráckých ozbrojených sil v centru Ramádí. | Foto: Reuters

Padne-li Mosul, znamená to konec chalífátu, vyhlášeného loni vůdcem džihádistů Abú Bakrem Bagdádím. Bez Mosulu bude jeho říše jen torzem a jeho ozbrojenci budou jen bránit to, co jim zbylo. A po pádu Tikrítu, Bajdží, Sindžáru, Ramádí a případně i Mosulu toho už v Iráku nebude mnoho.

Irácký premiér Hajdár Abádí hovořil v pondělí po útěku islamistů z Ramádí triumfálně. Příští rok bude podle něj rokem zúčtování.

"Rok 2016 bude rokem velkého a rozhodného vítězství. Daiš (arabský výraz pro Islámský stát – pozn. red.) v Iráku přestane existovat. Osvobodíme Mosul a to bude pro Daiš poslední, rozhodující rána," uvedl premiér.

Ramádí irácká vojska ztratila v květnu. Obrat nastal poté, co se jim během několika měsíců podařilo město obklíčit a 22. prosince zaútočit za podpory amerických a britských bombardérů.

Postup do centra byl pomalý, protože islamisté stejně jako v předchozích případech zaminovali ulice a domy.

Cenou za vítězství je totálně zničené město. Zpravodaj BBC je prvním západním novinářem, který se na místo dostal. Podle něj se změnilo panorama města a téměř vše je v ruinách a rozvalinách.

Stejný obraz nabídlo loni město Kobani v Sýrii, ze kterého místní kurdské síly s americkou leteckou podporou vypudily bojovníky Islámského státu po několika týdnech prudkých bojů.

Vyhráli, ale se stejným výsledkem. Zničeným, zdevastovaným a z velké části neobyvatelným městem. Obdobně to vypadá v Sindžáru, dobytém iráckými Kurdy v listopadu.

Mosul je druhým největším městem v Iráku a lokalitou, kterou budou islamisté držet s velkou zuřivostí. Vědomi si toho, co by znamenala porážka.

Irácké ozbrojené síly nyní čeká postup směrem na sever k Mosulu a bitvy o menší města a vesnice, aby mohli Mosul odříznout od okolí podobně jako Ramádí.

K tomu ale bude zřejmě potřeba spolupráce s jednotkami iráckých Kurdů. Tvrdí to irácký ministr financí Hošjár Zebarí, donedávna ministr zahraničí.

"Bitva o Mosul bude velmi, velmi náročná. Ale lze ji vyhrát. Vyžaduje to dobré plánování, pečlivé přípravy všech zúčastněných. Irácká armáda bude potřebovat pomoc pešmergů (kurdských bojovníků)," uvedl Zebarí v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Vzhledem k extrémně horkému počasí je nepravděpodobné, že by velká ofenzíva začala v létě, tedy v období mezi květnem a zářím. Očekávat tak lze rozhodující bitvu spíše na podzim, pokud se Iráčanům a Kurdům podaří Mosul obklíčit.

V Ramádí se útoků účastnily jen pravidelné oddíly irácké armády a dobrovolníci z řad sunnitských kmenů, nikoliv šíitské milice. Oblast, kterou kontroluje Islámský stát, je sunnitská a místní obyvatelé se obávají, že šíitští milicionáři se jim budou mstít.

(Šíitští muslimové tvoří zhruba 60 procent obyvatel Iráku, ale západně a severně od Bagdádu žijí hlavně sunnité. Právě tam působí Islámský stát, který považuje šíity za nepřátele a odpadlíky od víry.)

Zmírnění sektářského napětí je jedním z důležitých kroků, jak stabilizovat Irák a udržet jeho jednotu ve chvíli, kdy bude Islámský stát poražen.

 

Právě se děje

Další zprávy