Kdo odebírá ropu Islámského státu? Všichni. Stovky prostředníků na ni čekají v dlouhých frontách

Martin Novák Martin Novák
1. 12. 2015 14:18
Přes prostředníky a řidiče cisteren se surovina vytěžená z polí kontrolovaných Islámským státem dostává do okolí. Pašuje se do Turecka, kde se dál prodává na černém trhu. Používají ji syrské povstalecké skupiny nepřátelské Islámskému státu, stejně tak jako syrský režim. Rovněž putuje do oblastí v Iráku, které Islámský stát nemá pod kontrolou.
Fotografie ropných zásobníků, zasažených bombardováním. Snímek zveřejnilo ruské ministerstvo obrany.
Fotografie ropných zásobníků, zasažených bombardováním. Snímek zveřejnilo ruské ministerstvo obrany. | Foto: Reuters

PrahaRusko se zlobí kvůli sestřelení svého letadla a na Turecko útočí dvojím způsobem. Prvním jsou ekonomické sankce, druhým hlasité označování Turků za spojence Islámského státu.

Prezident Vladimir Putin dokonce prohlásil, že má důkazy o tureckém nákupu ropy od džihádistů.

Jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan žádá, aby byly důkazy předloženy. Zároveň tvrdí, že tím, kdo u Islámského státu nakupuje, je syrský režim Bašára Asada. Tedy ruský spojenec.

Z dostupných svědectví je jasné jedno: přes prostředníky a řidiče cisteren se surovina vytěžená z polí kontrolovaných Islámským státem dostává všude do okolí.

Pašuje se do Turecka, kde se dál prodává na černém trhu. Používají ji syrské povstalecké skupiny nepřátelské Islámskému státu (IS), stejně tak jako syrský režim. Rovněž putuje do oblastí v Iráku, které IS nemá pod kontrolou.

Ropu vytěženou na severovýchodě Sýrie a severozápadě Iráku si přebírají dopravci, jejichž cisterny a kamiony čekají u nalezišť v dlouhých frontách. Denně jich s nákladem odjíždějí stovky.

Prodejci ji pak distribuují dále po celém území ovládaném Islámským státem i za jeho hranice. Rebelové bojující u Aleppa jak proti Asadovi, tak proti Islámskému státu nedávno v rozhovoru pro deník Financial Times přiznali, že tento způsob je jedinou možností, jak mohou získat palivo.

Paradoxně tak platí těm, proti kterým bojují.

Produkci Islámského státu odhadují experti na 30 000 až 40 000 barelů ropy denně, což představovalo donedávna příjem přibližně dvou milionů dolarů denně (nyní ceny ropy poklesly).

Vedle daní, které vybírají od podnikatelů a obchodníků, jde pro džihádisty o důležitý zdroj financí.

Radikálové se snaží na práci v ropných terminálech nalákat odborníky příslibem vysokých platů. Podle svědectví jednoho ze Syřanů, který uprchl, pracuje v ropném sektoru pod vládou IS například egyptský specialista, který předtím dlouho žil ve Švédsku.

Bombardéry mezinárodní koalice zatím na lokality spojené s ropou útočily málo, ve snaze nepoškodit zařízení. Aby bylo po porážce IS možné zprovoznění veškeré techniky.

Islamisté od roku 2013 pečlivě plánovali svůj teritoriální rozmach v Sýrii a Iráku tak, aby se dostali k co největšímu počtu ropných polí a zajistili tam pevnou obranu. O některá naleziště ale přišli v bojích s Kurdy a iráckou armádou v Iráku.

V květnu speciální komando amerického námořnictva zastřelilo během operace u východosyrského Dajr az-Zúru Tunisana Abú Sajjáfa, který měl ve vedení Islámského státu na starosti právě obchodování s ropou.

V domě Američané nalezli dokumenty obsahující informace o tom, jakým způsobem organizace touto cestou získává finance.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Výroba nábytku v Česku loni vzrostla na rekordních 48,5 miliardy korun

Nábytkářské firmy v Česku loni vyrobily zboží za rekordních 48,5 miliardy korun, meziročně o 1,1 procenta více. Tržby z prodeje nábytku klesly o 3,1 procenta na 38,62 miliardy korun. Vývoz stoupl o 13,6 procenta, dovoz se zvýšil o 10,6 procenta. Ve čtvrtek to sdělil tajemník Asociace českých nábytkářů (AČN) Tomáš Lukeš.

"Výkon výroby nábytku zaznamenal další růst v řadě. Loni na podzim jsme odhadovali, že bude zhruba stagnovat. Méně potěšitelnou zprávou je, že podíl dovozu na prodejích meziročně vzrostl téměř o osm procentních bodů na 61,3 procenta. To znamená, že čeští nábytkáři ztratili významnou pozici na tuzemském trhu," uvedl Lukeš. Podle něj to pravděpodobně souvisí s rozvojem on-line prodejů, kdy většina takového nábytku je právě ze zahraničí, zejména z Polska a Číny.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 minutami

Kulhánek by mohl být jmenován ministrem zahraničí ve středu, řekl Babiš po jednání

Kandidát na ministra zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) ve čtvrtek ráno zhruba 45 minut jednal na úřadu vlády s premiérem Andrejem Babišem (ANO). 

Babiš po jednání řekl Blesku, že by měl být Kulhánek jmenován ministrem zahraničí nejspíš ve středu. Premiér kandidátovi na šéfa diplomacie řekl, aby se vakcínami vůbec nezabýval.

Kulhánek se po jednání s Babišem novinářům vyhnul. Odpoledne Kulhánka na zámku v Lánech přijme prezident Miloš Zeman. "Jak jsem se vyjadřoval pro média už předtím, nejdříve si chci promluvit s panem premiérem a s panem prezidentem," řekl Kulhánek.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Německý ústavní soud zrušil zmrazení nájmů v Berlíně

Německý ústavní soud ve čtvrtek zrušil zákon, který v hlavním městě Berlíně zmrazil nájemné. Podle soudu jednotlivým spolkovým zemím, kterou je i německá metropole, nepřísluší o výši nájemného rozhodovat. Tuto pravomoc má pouze parlament na celoněmecké úrovni, informovala agentura DPA.

Koncem loňského února vstoupil v Berlíně v platnost zákon, který na pět let zmrazil nájemné u zhruba 1,5 milionu bytů. U zhruba 300 000 bytů museli majitelé nájemné snížit na úroveň z června 2019. Od roku 2022 mohou ceny znovu stoupat, ale ročně nejvýše o 1,3 procenta.

Cílem kontroverzního opatření prosazeného levicovou koalicí na berlínské radnici bylo zastavit prudký růst nákladů na bydlení z posledních let, kvůli kterému se řada obyvatel z německého hlavního města vystěhovala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy