Iráčtí šíité drží smutek. Za mrtvé i kvůli smlouvě SOFA

Dominik Jandl
28. 11. 2008 15:18
V šíitské mešitě se den po podpisu smlouvy odpálil sebevražedný atentátník
Ilustrační foto: I když je násilí v Iráku na čtyřletém minimu, bomby jsou na denním pořádku
Ilustrační foto: I když je násilí v Iráku na čtyřletém minimu, bomby jsou na denním pořádku | Foto: Reuters

Bagdád - Při sebevražedném útoku v šíitské mešitě ve městě Musajíb ležícím asi 80 kilometrů na jih od Bagdádu zemřelo patnáct lidí.

Informoval o tom server BBC. K incidentu došlo den poté, co irácký parlament schválil mezistátní smlouvu o přítomnosti amerických jednotek v zemi, čili tzv. smlouvu SOFA (z anglického "status of forces agreement"), jejíž obdobu nedávno kvůli plánované radarové základně v Brdech uzavřela s Američany i česká vláda.

Podle smlouvy američtí vojáci v Iráku smějí zůstat až do roku 2011, už od poloviny příštího roku ale budou "uklizeni" na základny mimo irácká města.

Šíitský duchovní Muktada Sadr, pravděpodobně největší známý kritik přítomnosti amerických ozbrojených sil na území Iráku, v reakci na rozhodnutí parlamentu vyhlásil třídenní smutek.

Sadr, jenž se mezi šíity těší velké popularitě, disponuje takzvanou Mahdího armádou, velkou a dobře cvičenou vojenskou milicí, a mezi jeho přívržence se řadí i 30 poslanců z 275členného parlamentu.

Šíitský klerik Muktada Sadr vyzval po podpisu smlouvy o přítomnosti jednotek USA k třídennímu smutku
Šíitský klerik Muktada Sadr vyzval po podpisu smlouvy o přítomnosti jednotek USA k třídennímu smutku | Foto: Reuters

Sadr v současnosti drží příměří jak s iráckým parlamentem, tak s americkými vojáky. Po schválení smlouvy však vyzval k vyvěšení černých vlajek a k pokojným a klidným demonstracím.

Mezi americkými a iráckými představiteli panuje hluboká shoda v tom, že je Sadr přímo napojen na Írán, a že tam tráví mnoho - podle některých většinu - času.

Na hladké schválení dlouho připravované smlouvy tak měl pravděpodobně rozhodující vliv jiný irácký šíitský klerik - velký ajatoláh Alí Sistání.

Tento klerik sídlící ve "svatém městě" Nadžáfu přijímá k hovorům irácké i zahraniční hosty a je všeobecně považován za umírněnějšího.

 

Právě se děje

Další zprávy