Irácký soud pokračuje. Bez Saddáma

Red Zah, Reuters
8. 1. 2007 14:25
Bagdád - Křeslo po oběšeném diktátorovi zůstalo prázdné. Tribunál ve své práci pokračuje. Na trest čeká Saddámův bratranec - "Chemický Alí".

Sedmnáctidenní soudní přestávka je u konce. Smrtí Saddáma totiž pro šestici postarších mužů, kteří byli jeho hlavními oporami, nic nekončí. Stále čelí obvinění z genocidy 180 tisíc Kurdů. Ti zemřeli během operace Anfál v letech 1980 až 1988.

Všechny právní úkony proti Saddámu Husajnovi soud zastavil poté, co "byla potvrzena smrt obžalovaného Saddáma", oznámil na úvod pondělního slyšení předsedající soudce Muhammad Urajbí Chalífa.

Otěže "nejvýše postaveného" mezi souzenými tak přebírá Alí Hasan Madžíd, přezdívaný "Chemický Alí".

Další vývoj v Iráku

  • Nejméně 15 osob zabili v pondělí neznámí ozbrojenci, kteří zaútočili na autobus v Bagdádu. Dalších 15 cestujících
    bylo zraněno.
  • Ztrátu dalších dvou svých vojáků oznámila americká armáda. Irácké ministerstvo obrany ohlásilo, že irácké síly zabily za uplynulých 24 hodin při operacích v Bagdádu a jinde v Iráku 26 "teroristů" a pět dalších zatkly.
  • Za loňský rok bylo v Iráku zabito téměř 23.000 civilistů a policistů, přičemž počet obětí se ve druhém pololetí téměř ztrojnásobil. Vyplývá to z důvěrných statistik iráckého ministerstva zdravotnictví, z nichž citoval list The Washington Post.

"Speciální zbraně" v Kurdistánu

"Chemický Alí" podle obžaloby nařídil, aby proti Kurdům byly použity chemické zbraně. Pouze Saddám Husajn a Chemický Alí" byli v procesu Anfál obžalováni z genocidy, trest smrti však hrozí všem souzeným.

Při dnešním stání byly soudu předloženy nové dokumenty proti Alímu Hasanu Madžídovi, informovala agentura AFP. Jeden z nich, datovaný 22. březnem 1987 a nesoucí podpis Saddáma Husajna, dává Madžídovi "plnou pravomoc v oblasti Sever (irácký Kurdistán)", další pak otevřeně zmiňuje použití "speciálních zbraní" v Kurdistánu.

Obhajoba brání své klienty tím, že Kurdové stáli během irácko-íránské války v letech 1980-1988 na straně Teheránu.

"Muktada! Muktada! Muktada!"

Proces v případu Anfál byl zahájen 21. srpna a až do odročení 21. prosince se konalo 33 stání. Několik desítek svědků obžaloby líčilo shodně chemické bombardování svých vesnic, mučení, znásilňování a hromadné popravy kurdských vesničanů.

Saddám byl 30.prosince oběšen za zločiny proti lidskosti v případu Dudžail. V roce 1982 tam podle soudu nařídil likvidaci 148 šíítů. Spolu s ním dostali nejvyšší trest ještě další dva prominenti, jejich poprava byla ale na mezinárodní nátlak odložena.
Saddám byl 30.prosince oběšen za zločiny proti lidskosti v případu Dudžail. V roce 1982 tam podle soudu nařídil likvidaci 148 šíítů. Spolu s ním dostali nejvyšší trest ještě další dva prominenti, jejich poprava byla ale na mezinárodní nátlak odložena. | Foto: reuters
 

Před soudem vypovídal i americký forenzní expert, který obsáhle vylíčil výsledky zkoumání hromadných hrobů. Mezi zastřelenými bylo mnoho žen a dětí - vyhlazovací kampaň byla podle něj pečlivě naplánována.

Znovuzahájení soudu přichází v době, kdy se ozývají hlasité výtky na adresu irácké justice. Kritikům nejvíc vadí, jak byla provedena Saddámova poprava. Její záznam je k vidění na internetu.  

Během posledních minut svého života byl Saddám zasypán nadávkami od strážců, kteří v jednu chvíli také začali skandovat: "Muktada! Muktada! Muktada!" - tedy jméno radikálního šíítského duchovního Muktady Sadra, jehož otce nechal Saddám kdysi popravit coby údajného nepřítele státu.

Saddámova exekuce tak podle kritiků spíš připomínala sektářské lynčování, než soudem nařízenou popravu.

 

Právě se děje

Další zprávy