Irácký novinář není terorista, řekl soud

man
5. 4. 2006 18:20
Bagdád - Je Abdal Husajn pouze kameramanem na volné noze, anebo tajným komplicem protivládních povstalců?
Iráčtí vojáci pózují fotografům se skupinou zadržených povstalců a zabavenými zbraněmi.
Iráčtí vojáci pózují fotografům se skupinou zadržených povstalců a zabavenými zbraněmi. | Foto: Aktuálně.cz

Řadový spolupracovník americké televize CBS, anebo "kolega" sebevražedných teroristů?

Dnes o odpovědi na tuto otázku rozhodoval soud v Bagdádu. Dal za pravdu obhajobě a kameramana obžalovaného z podílu na  atentátech a vraždách civilistů zprostil viny pro nedostatek důkazů.

Poté, co šestadvacetiletý kameraman strávil rok ve vazbě ve věznici Abú Ghrajb. Tam se dnes znovu vrátil, propuštěn má být až za několik dní.

Soud s Abdalem Husajnem se sice konal poněkud ve stínu slavnějšího procesu s jeho jmenovcem Saddámem,  ale přesto se v USA těší pozornosti. Obžalovaný kameraman totiž pracoval pro americkou televizi CBS.

A nestává se často, aby se novinář takovýmto způsobem stal sám součástí událostí, které obvykle jen popisuje nebo zachycuje. Abdal Husajn není první iráckým novinářem zadrženým americkými vojáky. Je však prvním, jenž doputoval až k soudu.

V kontaktu s teroristy

Konkrétní obvinění kameramana nebyla zveřejněna. Ale velení amerických jednotek tvrdí, že Husajn byl ve spojení s povstalci, dával jim tipy na útoky a poskytoval jim veškeré informace, které je zajímaly a k nimž se při své práci dostal.

Násilnosti a výbuchy jsou v Iráku užtéměř tři roky na denním pořádku.
Násilnosti a výbuchy jsou v Iráku užtéměř tři roky na denním pořádku. | Foto: Aktuálně.cz

Důkazy o jeho zapojení do teroristických útoků Američané údajně nalezli na videokazetě v jeho kameře, kterou zabavili po Husajnově zatčení. Záběry mají navíc dokazovat, že věděl dopředu o cílech a místech atentátů.

Vojáci proti němu zasáhli až před rokem v Mosulu, kde se objevil s kamerou nápadně brzy na místě sebevražedného atentátu.

Stál vedle jednoho z povstalců. Toho američtí vojáci zastřelili, kameramana zranili. Od té doby byl ve vazbě v Abú Ghrajbu.

Televize chce vidět důkazy

CBS se snaží pro svého kolegu zajistit spravedlivý proces. Vlivná stanice tvrdí, že armáda poskytla jen minimum informací o jejich zaměstnanci; kritizuje rovněž délku zadržování novináře bez soudu.

"Získat jakékoliv informace je pro nás obtížné, marně se o to snažíme teméř rok. Ale za dobu, co je Husajn ve vazbě, se oficiální obvinění na jeho adresu několikrát měnila," říká šéf  bagdádské redakce CBS Larry Doyle.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

FAKTA O TELEVIZI CBS

  •  Založena jako rozhlasová stanice v roce 1927, televizní vysílání od roku 1939
  • Jedna z nejvlivnějších televizí v USA. Od 50.let byla nejsledovanější americkou televizí, až v polovině 70. let ji vytlačila ABC
  • Je součástí mediálního koncernu CBS Corp.
  • Známý je její publicistický pořad 60 Minutes.
  • Před dvěma lety zpochybnila činnost prezidenta Bushe v době jeho služby v armádě. Pak vyšlo najevo, že vycházela z neověřených zdrojů a omluvila se. 

Výbor na ochranu novinářů se sídlem v New Yorku také kritizuje fakt, že byl kameraman tak dlouho držen ve vazbě.

"Je nepřijatelné, že čekal na proces tak dlouho. Průběh tohoto případu je alarmující," řekla agentuře Reuters ředitelka výboru Ann Cooperová.

Mnoho západních televizí si v Iráku najímá arabské reportéry a kameramany, kteří se vystavují v terénu menšímu nebezpečí únosu či zavraždění než Evropané a Američané. Mnoho zahraničních novinářů bylo uneseno teroristy, hlavně v Bagdádu.

Únosy novinářů

Několik arabských novinářů Američané v Iráku zatkli, ale později propustili. Palestinský kameraman agentury Reuters zahynul poté, co americký voják na dálku považoval objektiv jeho kamery za zbraň a vypálil po něm.

Další dva kameramani - Španěl a Ukrajinec - přišli o život poté, co v dubnu 2003 zasáhl americký tank v Bagdádu jejich hotel.

Abdalu Husajnovi hrozil trest doživotního vězení, uvedla CBS. Po dnešku se zdá, že vyvázl. "Dosáhli jsme spravedlnosti. Jsem velmi šťastný," prohlásil Husajnův obhájce, Američan Scott Horton.

Dnešní přelíčení mělo dramatickou předehru, když irácká policie začala střílet do vzduchu před novináři, kteří se snažili Husajnovi pokládat otázky. Nikdo nebyl zraněn.

Jeden z arabských novinářů už za terorismus odsouzen byl..

V září uznal madridský soud vinným reportéra televize Al-Džazíra Tajsíra Allúního z kontaktů s organizací Al-Káida a vyměřil mu sedm let vězení. Žurnalista vinu popírá.

 

Právě se děje

Další zprávy