Irácký ministr vnitra podal demisi kvůli bombovému útoku v Bagdádu, při kterém zahynulo 200 lidí

ČTK ČTK
5. 7. 2016 16:07
Muhammad Ghabbán předložil dva dny po teroristickém útoku v Bagdádu, který si vyžádal přes 200 mrtvých, demisi. Ministr vnitra přiznal Ghabbán, že vozidlo s výbušninami se do Bagdádu dostalo z provincie Dijála, ležící severovýchodně od Bagdádu. Muselo tak projet bez povšimnutí celou řadou hlídek podél cesty. Sám ministr označil existenci stanovišť za "zcela zbytečnou".
Foto: Reuters

Bagdád - Irácký ministr vnitra Muhammad Ghabbán předložil demisi. Učinil tak dva dny po teroristickém útoku v Bagdádu, který si vyžádal přes 200 mrtvých. Masakr zároveň vyvolal hněv obyvatel města vůči vládě, která je obviňována z neschopnosti chránit civilisty před islámskými extremisty.

Stoupenec Islámského státu zaútočil v neděli v centru Bagdádu v době, kdy lidé šli nakupovat po skončení postního měsíce ramadán. Právě proti Islámskému státu podnikají irácké vládní síly s leteckou a logistickou pomocí USA a jimi vedené koalice ofenzivu na severozápadě země a snaží se jej porazit.

Pumové útoky v irácké metropoli nejsou nijak vzácné, navzdory bezpečnostním opatřením policie a armády, které mají na strategických místech svá kontrolní stanoviště. Jejich dozor ale není dostatečně důsledný, což ukázalo Ghabbánovo přiznání, že vozidlo s výbušninami se do města dostalo z provincie Dijála, ležící severovýchodně od Bagdádu. Muselo tak projet bez povšimnutí celou řadou hlídek podél cesty. Sám ministr označil existenci stanovišť za "zcela zbytečnou".

Úřady v reakci na atentát nechaly popravit pět lidí, kteří byli již dříve odsouzeni k smrti za terorismus. Zároveň oznámily zadržení 40 údajných extremistů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy