Pracovníci Rady pro lidská práva a mise OSN pro Irák (UNAMI) dosud zdokumentovali existenci 202 masových hrobů, z toho 95 v provincii Ninive, 37 v provincii Kirkúk, 36 v provincii Saláhaddín a 24 v provincii Anbár. Právě tyto oblasti na severu a západě Iráku v roce 2014 bojovníci z Islámského státu ovládli. Podle inspektorů se ale ještě nemusí jednat o konečné číslo.
Přesný počet lidí pohřbených v těchto hrobech se zatím určit nepodařilo - OSN ale ve své zprávě odhaduje, že mrtvých je v nich asi 6000 až 12 tisíc. Přesnější údaje prý nelze uvést kvůli tomu, že z celkového počtu nalezených hrobů jich bylo do této chvíle odkryto jen 28. Exhumováno bylo zatím 1258 těl.
Odborníci nicméně odhadují, že v největším nalezeném hrobě jižně od města Mosul je nejspíš až několik tisíc zabitých lidí.
OSN vyzvala irácké úřady, aby pomohly s identifikací ostatků, které se mohou stát rovněž důkazy při prošetřování činů spáchaných IS. Ty by se podle mezinárodní organizace měly stíhat jako zločiny proti lidskosti a válečné zločiny.
"Masové hroby zdokumentované v naší zprávě jsou důkazem hrůzné ztráty lidských životů, hlubokého utrpení a strašlivé krutosti," uvedl zmocněnec OSN v Iráku Ján Kubiš.
"V těch hrobech se nacházejí ostatky těch, kteří byli bez milosti zabiti kvůli tomu, že se nepodřídili moci a zvrácené ideologii IS, včetně příslušníků etnických a náboženských menšin. Jejich rodiny mají právo vědět, co se jejich milovaným přihodilo," dodal.
V roce 2014 se příslušníkům sunnitské radikální skupiny IS podařilo získat kontrolu nad téměř polovinou Sýrie a téměř třetinou Iráku. O tři roky později přišel IS prakticky o veškerá území, včetně hlavních bašt - iráckého Mosulu a syrské Rakky. Bagdád loni v prosinci ohlásil, že Islámský stát byl definitivně poražen.
#UPDATE The Islamic State group left behind more than 200 mass graves in Iraq containing up to 12,000 victims that could hold vital evidence of war crimes: UN https://t.co/ZLv5quYNZf
— AFP news agency (@AFP) November 6, 2018