Iráčan živě: Za Saddáma to bylo jako tady za nacistů

Zahraničí Zahraničí
10. 3. 2010 15:10
Na otázky čtenářů odpovídal Aladdin Sabih, který hlasoval v nedělních iráckých volbách
Aladin Sabbih.
Aladin Sabbih. | Foto: Jiří Kropáček

Praha - Irák má za sebou parlamentní volby, v neděli se dostavilo k urnám 62 procent oprávněných voličů. Dnes, nejpozději zítra budou oznámeny předběžné výsledky.

Mezi hlasujícími byl i inženýr Aladdin Sabih. Mluvčí Iráckého fóra v České republice, které sdružuje stovky lidí iráckého původu žijících v Česku. Rodák z jihoirácké Basry, pro kterého je však nyní domovem Praha.

Volil spolu s dalšími českými Iráčany (či chcete-li iráckými Čechy) na velvyslanectví ve Vídni.

Hlasování je považováno za přelomové. Ukáže, zda Irák bude zemí se stabilní vládou a zda americké jednotky odejdou podle plánu do konce roku 2011, jak si přejí Iráčané i prezident USA Barack Obama.

Co si myslí o budoucnosti Iráku, o amerických vojácích v zemi, jestli Irák může být demokracií, zda je dobře, že je Saddám Husajn pryč, co si Iráčané myslí o Česku?

Iráčan Aladdin Sabih odpovídal na vaše dotazy.

Odpovězeno: 10. 03. | 14:18Autor: waleyo

Otázka: Považujete soud se Saddámem Husajnem za legitimní a rozsudek za spravedlivý?

Aladdin Sabih: Rozhodně ano. Byl to diktátor, měl mnoho lidí na svědomí. Ani si takový soud, který trval rok, nezasloužil. Spíš by zasloužil dopadnout tak, jako Ceaušesku v Rumunsku.

Odpovězeno: 10. 03. | 14:20Autor: Wachi

Otázka: Dobrý den jak se žije v Iráku ve válce

Aladdin Sabih: Mizerně. Lidé neustále lapají po dechu. Nejdříve byla válka s Íránem, pak s Kuvajtem, pak embargo a skutečně velká bída a utrpení. Teď se to trochu lepší, ale jde to pomalu. Velmi pomalu. Věřím ale, že časem bude lépe.

Odpovězeno: 10. 03. | 14:25Autor: Mr.Oizo

Otázka: Dobrý den,
nemyslíte, že Irák postupně zabředne do teokracie? Přijde mi, že za Husajna byla země přeci jen více sekulární, ikdyž režim potlačoval opozici, nemusely se ženy bát jít nezahalené po ulici a k dostání byl i alkohol. To vše teď prý není možné.

Aladdin Sabih: Ano, s tím, co říkáte souhlasím. Svým způsobem to v tomto ohledu bylo lepší, náboženští fanatici byli potlačení. Ale jde o přechodný jev, myslím si, že více lidí už chce třeba více svobody pro ženy a vůbec osobní svobody. A aby strany získaly hlasy, musí to uvolnit. Iráčané nejsou zabednění, něchtějí náboženskou totalitu. Výsledky voleb budou myslím ve prospěch sekulárních stran.

Odpovězeno: 10. 03. | 14:27Autor: Samopalmístosametu

Otázka: Co myslíte, stane se v Iráku před koncem roku 2011, kdy mají odejít americké jednotky, něco, co jim dá záminku tam zůstat déle? Já bych se skoro vsadil, že ano.

Aladdin Sabih: Odpovědět na tuto otázku se příliš nedá. Bude záležet na tom, jak nová vláda, vzniklá z voleb, zajistí bezpečnost. Dnešní armáda a policie jsou zatím špatně vyzbrojené. Američané to záměrně tak udělali a vysvětlili to tím, že nemohou předat zbraně do rukou lidem, kteří jsou loajální k Íránu. Takže silná armáda a policie bude zárukou odchodu Američanů.

Odpovězeno: 10. 03. | 14:28Autor: Jaromil Schorm

Otázka: Dobrý den, nechci se zastávat Saddáma, ale bylo správné, že byl popraven? Nestačilo ho jenom zavřít?

Aladdin Sabih: Kdybyste věděl, kolik vražd zavinil a kolik toho má na svědomí a že Irák je kvůli němu o padesát let pozadu, tak byste chápal, že si to zasloužil.

Odpovězeno: 10. 03. | 14:31Autor: Ing. Pavol Novotny

Otázka: pane Sabih, jak vnimate americkou okupaci? Ucastnite se operaci odboje? Iracky narod jiz brzo vyzene krvelacne americke okupanty, zoldnere a vrahy. Jsem na vasi strane, nevzdavejte boj, bijte americke vrahy vsude kde muzete. Zahajte partizanskou valku, odlakejte je do malych skupinek a zautocte!

Aladdin Sabih: Okupace skutečně asi pozvedla v Iráku nenávist k Američanům, na druhé straně lidé si uvědomují, že bez Američanů by nebyl Saddám odstraněn. Já se na Američany nezlobím, i když si myslím, že po svržení Saddáma udělali mnoho chyb.

Odpovězeno: 10. 03. | 14:33Autor: Richard

Otázka: Dobrý den. Prečo moslimovia veria, že ked sa odpália s bombou na tele a pozabíjajú čo najviac ludí prídu do neba?...Je táto predstava podložená v Koráne?..Dakujem za odpoved....

Aladdin Sabih: V Koránu se píše, že kdo zemře ve válce za islám, přijde do nebe. Bohužel někteří nevzdělaní lidé to chápou tak, že když se odpálí s bombou, přijdou do nebe. Většinou jde o chudáky žijící v bídě, kteří ze života mnoho nemají a myslí si, že si užijí v nebi po smrti.

Odpovězeno: 10. 03. | 14:35Autor: Rafael Goldberg

Otázka: Vydelaval jste rocne vic penez za Saddama, rekneme v roce 1999 nebo ted, v roce 2009? Jak je na tom irak ekonomicky ve srovnani s minulosti? Jake jsou prumerne platy a vydaje obyvatel v Mosulu nebo Bagdadu? Jak vysoke mate dane?

Aladdin Sabih: Mohu říci, že příjem na hlavu byl dříve tři dolary, dnes je mnohonásobně vyšší. A nezaměstnanost byla za Saddáma mnohem vyšší.

Odpovězeno: 10. 03. | 14:36Autor: Hop

Otázka: Dobrý den.
Jaká je v Iráku skutečná situace. Bohužel se tady našim médiím moc věřit nedá. Dále by mne zajímalo,jak se chovají vojáci USA. Nedivil bych se tomu,že podobně jako ve Vietnamu. Diky

Aladdin Sabih: Nemám takové zprávy, i když několik zločinů se odehrálo, někteří vojáci byli před americkým soudem.

Odpovězeno: 10. 03. | 14:38Autor: Vlastenec

Otázka: Podporujete akce iráckého odboje proti americkým okupačním jednotkám ?

Aladdin Sabih: Nevidím důvod, proč je podporovat. Odboj je spojený s Al-Káidou a dalšími islámskými fundamentalisty, které já nepodporuji. Není to ani žádný odboj. Například vím, že Američanům nabízeli dohodu, když budou moci vystupovat jako reprezentanti Iráku.

Odpovězeno: 10. 03. | 14:41Autor: alexo

Otázka: Pane Sabihu, myslíte si, že povalení režimu Saddáma stálo za to, aby v Iráku zemřeli desetitisíce (možná státisíce) lidí jak během Americké vojenské agrese (bohužel i my jsme se podíleli) tak poté v probíhající občanské válce? Myslíte si, že bodákami dosazený režim bude stabilni a trvalý?

Aladdin Sabih: Stručně řečeno: Nebylo jiné cesty. Nikdo nebyl schopen zlikvidovat vojenský diktátorský režim. Bylo to horší než tady za okupace Němci. Lidé se strašně báli. Měli strach cokoliv říci v obavách, že je někdo nahlásí tajné policii.

Odpovězeno: 10. 03. | 14:41Autor: Mil Mach:Zda je dobre, ze Sadam je pryc?

Otázka: na cloveka ,ktery necha zavrazdit sve dva zete, otce svych vnuku,bych se asi nemel tak hloupe ptat

Aladdin Sabih: Už jsem na podobnou otázku odpovídal níže.

Odpovězeno: 10. 03. | 14:43Autor: Lucinda

Otázka: Dobrý den pane Sabih, chtěla bych se Vás zeptat, jaký je Váš názor na americkou politiku. O co ve válce s Irákem podle Vás jde. Nejde tam spíše o americké ekonomické zájmy (tzn. nerostné suroviny atp.)?

Aladdin Sabih: Ano, souhlasím, že i to jde. Žádný stát by neobětoval tolik svých vojáků a tolik peněz zadarmo.

Odpovězeno: 10. 03. | 14:44Autor: Václav Ungr

Otázka: Dobrý den. Myslíte si, že iRák, jako mnoho národnsotní a multináboženský stát má šanci se z dlouhodobého hlediska udržet jako jednotný demokratický stát? Myslíte si, že může demokracie v této oblasti světa fungovat? Nebo snad být dokonce stabilizujícím prvkem v regionu blízkého východu?

Aladdin Sabih: Jsem optimista. Věřím, že v dnešní době, kdy je svět malou vesnicí, jsou i Iráčané schopni se naučit demokracii. Chvilku to ale potrvá.

Odpovězeno: 10. 03. | 14:45Autor: David Michna

Otázka: Dobrý den. Myslíte, že po odsunu Američanů bude situace v Iráku alespoň tak stabilní, jako je například v Izraeli, t.j. teroristické útoky a nepokoje budou pokračovat, ale k převratu nedojde a vláda vydrží?

Aladdin Sabih: Už jsem jednou odpověděl. Bude záležet na schopnosti a vyzbrojení armády a policie.

Odpovězeno: 10. 03. | 14:47Autor: hardcore devo

Otázka: dobrý den,
zajímal by mne váš názor fakt, že Američané jsou zodpovědní asi za cca 1 mil. mrtvých civilistů (podle uznávaného medicínského časopisu Lancet). Je to podle vás genocida ? Může se hrdý irácký národ někdy vyrovnat s takovou ztrátou téměř holokaustových rozměrů ? Děkuji a přeji pevné zdraví

Aladdin Sabih: Ve válce bohužel nevinní lidé umírají. Předpokládám, že pokud vojáci přestoupí zákon, budou před soudem. Což už se několikrát stalo.

Odpovězeno: 10. 03. | 14:50Autor: Spasil

Otázka: Dobrý den, jsem student gymnázia, a nedávno jsme probírali státní zřízení, druhy náboženství a podobné věci. Jaký je váš názor na to zde může být v Iráku demokracie západního stylu? Je to možné? Nebo je vliv Islámu tak velký, že se Američanům nikdy nepovede "vnutit" Iráku státní sstém "bezvěrců"?

Aladdin Sabih: Demokracie v Iráku se bude samozřejmě lišit od demokracie v Evropě. Pro Evropu je už svoboda a demokracie samozřejmost, lidé v Iráku se to teprve učí. Ten postup bude zdlouhavý. K volbám ale přilšo v neděli v Iráku hodně lidí - 62 procent. To je známka toho, že lidé po demokracii skutečně touží. Šli volit, přestože padaly bomby a rakety.

Odpovězeno: 10. 03. | 14:54Autor: Standa

Otázka: Dobrý den, myslíte si, že v útocích, které jsou prováděny zejména z politických důvodů jsou kromě rebelů zaplateni i arabské mafie? Jaký vliv na irácké dění může dle Vás mít skrytá aktivita například izraelských špionů a agentů provokaterů??? Komu všemu dle Vás hraje udržování násilí do karet? Díky

Aladdin Sabih: To je chytrá otázka. Ve hře je skutečně mnoho hráčů, kteří mají zájem o destabilizaci Iráku. Izraelské tajné služby nevylučuji, stejně tak CIA a další služby, které jsou placené cizími státy. Pokud demokracie v Iráku uspěje, bude to také nebezpečné pro režimy v některých okolních arabských státech. I pro Izrael, protože silný arabský stát je pro Izrael vždy nebezpečí.

Odpovězeno: 10. 03. | 14:58Autor: Rostislav

Otázka: Dobrý den.Kolik "Vietnamů" budou muset Američani ,podle vašeho mínění,ještě zažít než jim dojde ,že vývoz demokracie je stejný nesmysl jako vývoz revoluce?

Aladdin Sabih: Nemyslím, že se jedná o vývoz demokracie do Iráku. To je omyl. Je to otázka dlouhodobých strategických zájmů USA v různých oblastech světa. Jak jsem už napsal, obětování vojáků a peněz je součástí záměru, který se Američanům vyplatí.

 

Právě se děje

Další zprávy