Iowa staví proti Obamovi Romneyho. Rozhodlo osm hlasů

Michal Žák Michal Žák
4. 1. 2012 9:15
Republikánské primárky: Romney porazil druhého Santoruma historicky nejmenším rozdílem
Bylo to těsné, ale Mitt Romney nakonec potvrdil roli favorita.
Bylo to těsné, ale Mitt Romney nakonec potvrdil roli favorita. | Foto: Reuters

Des Moines - První ostré kolo souboje o republikánskou nominaci pro podzimní prezidentské volby v USA přineslo neuvěřitelně vyrovnaný souboj.

O těsné vítězství se totiž do poslední chvíle přetahovali favorit Mitt Romney a černý kůň primárek Rick Santorum. V historicky nejtěsnějším hlasování nakonec zvítězil prvně jmenovaný.

Primárky v Iowě byly rekordní samy o sobě - zúčastnilo se jich na 125 tisíc voličů. A oba kandidáty nakonec dělilo pouhých osm hlasů. Romney vyhrál poměrem 30 015 ku 30 007.

Nebývá ovšem pravidlem, že kdo zvítězí v Iowě, získá i konečnou nominaci Republikánské strany.

Fantastická show a trio vítězů

"Hodláme změnit Bílý dům a vrátit Ameriku zpátky do hry," nechal se slyšet bývalý úspěšný podnikatel a guvernér státu Massachusetts Romney.

"Hra pokračuje," řekl fanouškům pro změnu Santorum, třiapadesátiletý exsenátor z Pensylvánie.

Třetí v pořadí, Ron Paul (21,4 %), voličům vzkázal, že na začátku primárek předvedli "fantastickou show", z níž vzešlo hned trio vítězů.

Černý kůň republikánských primárek Rick Santorum promlouvá v Iowě ke svým přívržencům.
Černý kůň republikánských primárek Rick Santorum promlouvá v Iowě ke svým přívržencům. | Foto: Reuters

Peloton se roztrhal, Perry zvažuje konec

Z podstatně větší dálky se na ně dívá zbylá čtveřice kandidátů.

Podporu 13 procent voličů má bývalý předseda Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich. "Jsme na začátku mimořádně důležité kampaně. (...) Jejím cílem musí být nahrazení Baracka Obamy," burcoval své přívržence v iowském Des Moines.

Jen deset procent hlasů získal texaský guvernér Rick Perry. Donedávna velký favorit totiž po oznámení předběžných výsledků prohlásil, že se vrátí do Texasu, kde zváží svoji další účast v boji o nominaci.

Prvním odpadlíkem se ale nakonec stala Michele Bachmannová. Ta získala jen 5 % hlasů a nejprve oznámila, že bude v kamapni pokračovat. Politička z Minnesoty a představitelka konzervativního hnutí Tea Party ale nakonec změnila názor a po zhruba osmi hodinách odstoupila.

Beznadějně poslední skončil se ziskem 0,6 procenta hlasů bývalý americký velvyslanec v Číně Jon Huntsman.

Primárky pokračují už za týden v New Hampshire, Jižní Karolíně, na Floridě, v Nevadě, Coloradu a Minnesotě. Důležité bude takzvané volební superúterý 6. března, kdy se uskuteční hlasování celkem v deseti státech, například v Ohiu, Georgii nebo Massachusetts.

 

Právě se děje

Další zprávy