Republikáni roztáčí kolotoč primárek hlasováním v Iowě

Radim Klekner Radim Klekner
2. 1. 2012 15:05
Největší šanci utkat se s Obamou má podle průzkumů Mitt Romney
Republikánští kandidáti v bitvě o Bílý dům, Romney je čtvrtý zleva.
Republikánští kandidáti v bitvě o Bílý dům, Romney je čtvrtý zleva. | Foto: Reuters

Des Moines, Iowa - Pokud by Američané volili prezidenta jen na základě informací, které o svých spolustranících šíří jednotliví kandidáti za Republikánskou stranu, v Bílém domě by asi ponechali demokrata Baracka Obamu.

Americká předvolební kampaň je tradičně plná výpadů a ran pod pás, ať už v republikánském, či demokratickém táboře, a ta letošní není - a hlavně nebude - výjimkou.

Caucus v Iowě, kterým v úterý začíná kolotoč republikánských primárek, jen v hrubých obrysech naznačí, kdo se může stát Obamovým vyzyvatelem. Hlavní účastníci přestřelky mezi americkými konzervativci ale od začátku pálí "ostrými náboji".

"Nedávejte přednost někomu, kdo není dost dobrý na to, aby učinil, co je nezbytné, a změnil tuto zemi," prohlásil na adresu hlavního favorita, někdejšího guvernéra státu Massachusetts Mitta Romneyho, bývalý senátor Pensylvánie Rick Santorum. Jeho hvězda stoupá v průzkumech veřejného mínění tak, že přeskočil i republikánského předsedu Sněmovny reprezentantů z let 1995-1999 Newta Gingriche.

"Vyberte si někoho, kdo má vizi, kdo je důvěryhodný a autentický, kdo má dostatek zkušeností, aby takovou změnu uskutečnil," vyzdvihl Santorum, citovaný deníkem The New York Times, své vlastní přednosti.

"Je velmi podivné stavět se do role massachusettského konzervativce, když ve skutečnosti hlásáte umírněné postoje," přisadil si Gingrich. "Je také velmi podivné vést negativní kampaň za tři a půl milionu dolarů a tvrdit, že s ní nemáte nic společného, a přesvědčovat lidi, že nejste nečestný... Pokud bude zapotřebí, volby si (Romney) koupí."

Z liberála konzervativcem

Gingrich i Santorum tím naráželi na skutečnost, že Romney krátce před zahájením kampaně zaměnil své někdejší liberální postoje v otázce imigrace, interrupcí či sňatků homosexuálů za mnohem konzervativnější přístup ve výkladu "základních amerických hodnot".

Každý z uchazečů, ať již za republikány, či demokraty, se tradičně stylizuje do role
Každý z uchazečů, ať již za republikány, či demokraty, se tradičně stylizuje do role | Foto: Reuters

Za chameleona byl svými soupeři ostatně označován i texaský guvernér Rick Perry, bývalý demokrat, dokud se v rámci republikánského souboje nepropadl dozadu.

Své protivníky nijak nešetřila ani minnesotská kongresmanka Michele Bachmannová, kandidující za ultrakonzervativní hnutí Tea Party. Když však v jedné z televizních debat navrhla, aby Spojené státy uzavřely svou ambasádu v Íránu, aniž by ovšem tušila, že USA svou diplomatickou misi v Teheránu zrušily již v roce 1979, snížila tím své šance na minimum.

Osobu Romneyho coby potenciálního republikánského kandidáta souboje o Bílý dům se od počátku snaží zpochybnit i sami demokraté. Ti v iowských Des Moines otevřeli zvláštní předvolební kancelář a hledají, co zajímavého by našli na minulosti někdejšího generálního ředitele společnosti Bain Capital, specializující se na otázky účetnictví.

Chabý náskok

Na rozdíl od primárek, jichž se mohou zúčastnit všichni registrovaní republikánští voliči, rozhoduje při caucusu v Iowě o nominaci za tento stát jen úzce vymezená skupina příznivců strany. 

Hlasování ovšem naznačí, zda Romney zvýší svůj zatím nepříliš přesvědčivý náskok před ostatními, či zda bude muset tvrdě bojovat o nominaci až do konce.

Barack Obama bude mít těžkou úlohu uhájit svou funkci, americká ekonomika se rozjíždí jen velmi pomalu.
Barack Obama bude mít těžkou úlohu uhájit svou funkci, americká ekonomika se rozjíždí jen velmi pomalu. | Foto: Reuters

Podle posledních průzkumů se pro něj vyslovuje 24 procent republikánů, 22 procent dává přednost texaskému kongresmanovi Ronu Paulovi. Ten pro změnu čelí obviněním z tolerování sexuálního obtěžování podřízených, která se také objevila jako z čistého nebe krátce po zahájení předvolební kampaně.

Santorum se s patnácti procenty příznivců dostal na třetí místo před Gingriche, jehož nyní podporuje jen dvanáct procent dotázaných. Perry má důvěru jedenácti a Bachmannová sedmi procent respondentů.

Romney je ale v čele republikánských uchazečů o nejvyšší úřad v zemi především z jednoho důvodu - dávají se mu největší šance porazit Obamu. V průzkumu agentury Rasmussen Reports by ho podpořilo 45 procent amerických voličů, zatímco stávajícího šéfa Bílého domu jen 39 procent z nich.

Obamovi je coby hlavě státu přisuzován hlavní díl viny za současné hospodářské těžkosti USA a podle toho vypadá i jeho nynější popularita. Pokud se ale jeho administrativě podaří v průběhu roku nastartovat americkou ekonomiku, může souboj o prezidentský úřad znovu zvrátit ve svůj prospěch.

První náznaky hospodářského oživení se ostatně už objevily: Nezaměstnanost ve Spojených státech se na konci minulého roku dostala na nejnižší úroveň za posledních tři a půl roku.

První tradiční primárky se letos uskuteční příští týden v New Hampshire, na konci ledna přijde na řadu první z větších států USA, Florida, počátkem března je na programu "supervolební úterý", kdy se o nominaci za Republikánskou stranu rozhoduje v jedenácti státech. Hlasovací maraton končí 26. června v Utahu.

Oficiální nominace republikánů bude potvrzena na srpnovém konventu v Tampě, zatímco sjezd demokratů, kteří Obamu oficiálně pošlou do boje o Bílý dům, se koná na začátku září. 

 

Právě se děje

Další zprávy