Evropě nedáme ani dolar, říká největší soupeř Obamy

Martin Novák Martin Novák
3. 1. 2012 23:37
Dějištěm prvního souboje prezidentských kandidátů Republikánské strany je stát Iowa
Lidé ze štábu Mitta Romneyho, vyfotografovaní za vlajkou státu Iowa.
Lidé ze štábu Mitta Romneyho, vyfotografovaní za vlajkou státu Iowa. | Foto: Reuters

* Iowa je tradičně prvním státem, kde se hlasuje o kandidátech strany, jejíž zástupce zrovna nesedí v Bílém domě * Favoritem je Romney, černým koněm Santorum * Nového prezidenta Američané zvolí letos 6. listopadu

Des Moines - Pokud se stanu americkým prezidentem, Evropská unie nedostane od USA žádnou finanční pomoc a musí se o sebe postarat sama. Bezprostředně před prvním hlasováním o republikánských kandidátech na prezidenta ve státě Iowa se takto vyjádřil hlavní favorit a podle předpokladů nejpravděpodobnější vyzývatel Baracka Obamy - Mitt Romney .

"Spojené státy si musejí vyřešit vlastní krizi a nedají Evropě ani dolar," uvedl bývalý guvernér státu Massachusetts v rozhovoru pro italský deník La Stampa.

Rozpad eurozóny by podle republikána měl devastující dopad na celý svět, včetně Spojených států, ale Evropané si prý musejí pomoci sami.

"Není naším úkolem toto odvrátit. Evropané mají povinnost vyřešit svoji krizi prostředky, které mají k dispozici," uvedl prezidentský kandidát.

Mitt Romney se zdraví s budoucími voličkami.
Mitt Romney se zdraví s budoucími voličkami. | Foto: Reuters

Průzkumy dávají největší šance na úspěch v Iowě Romneymu, ale Ron Paul, který prosazuje izolacionismus v zahraniční politice a například vystoupení Spojených států z Organizace spojených národů i NATO, za ním o mnoho nezaostává. Třetí zřejmě skončí Rick Santorum.

Pro Romneyho by to znamenalo satisfakci za rok 2008, kde jej v hlasování v Iowě porazil Mike Huckabee. Volební nominaci ale nakonec nezískal ani jeden z nich, proti Obamovi šel za republikány John McCain.

Jeden ze členů Romneyho volebního štábu řekl agentuře Reuters, že ani výhra Paula nebo Santoruma v Iowě by nebyla pro Romneyho žádnou tragédií, protože dlouhodobě považuje za většího a silnějšího soupeře bývalého předsedu Sněmovny reprezentantů Newta Gingriche.

Navíc je velmi pravděpodobné, že v dalších primárkách za týden ve státě New Hampshire Romney zvítězí. Tam má velký náskok.

Podpora Gingriche podle posledních průzkumů opadá, osmašedesátiletý politik kritizuje Romneyho za agresivní a pomlouvačnou kampaň proti jeho osobě. Řekl také, že Romney by byl schopen si nominaci koupit za peníze, kdyby to bylo možné.

Na otázku, zda z kampaně odstoupí, pokud skončí v Iowě horší než třetí, což se zdá být pravděpodobné, odpověděl Gingrich stručně, leč jasně: "Ne."

Rick Santorum.
Rick Santorum. | Foto: Reuters

Bývalý senátor za stát Pensylvánie Rick Santorum vedl v Iowě usilovnou kampaň a osobně navštívil mnoho míst, ačkoliv má ve srovnání s ostatními kandidáty k dispozici méně peněz.

Navíc jej na Twitteru nepřímo podpořil mediální magnát Rupert Murdoch, který vydává vlivný deník Wall Street Journal a provozuje televizní kanál Fox News, známý svojí konzervativní politickou orientací.

Texaský guvernér Rick Perry a představitelka konzervativního hnutí Tea Party Michele Bachmannová vstupovali do klání v roli outsiderů, bez nadějí na vítězství.

První výsledky budou známy zřejmě kolem páté hodiny ranní středoevropského času. Iowa je tradičně prvním státem, kde se koná hlasování o stranických kandidátech.

Nebývá však pravidlem, že kdo v Iowě zvítězí, získá pak i nominaci. Iowa má jen tři miliony obyvatel a je to především zemědělský stát, kde se nacházejí například rozsáhlé lány kukuřice.

Po Iowě budou následovat primárky v New Hampshire, Jižní Karolíně, na Floridě, v Nevadě, Coloradu a Minnesotě. Důležité bude takzvané volební superúterý 6. března, kdy se uskuteční hlasování celkem v deseti státech, například v Ohiu, Georgii nebo Massachusetts.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 50 minutami

Vítěz z Alpe d'Huez si dojel pro titul mistra Evropy v cross country

Pro titul mistra Evropy v cross country na horských kolech si v Mnichově suverénně dojel olympijský vítěz Thomas Pidcock z Británie. Nejlepší z kvarteta českých bikerů Ondřej Cink skončil sedmnáctý.

Třiadvacetiletý Pidcock potvrdil dnešním prvenstvím pověst jednoho z nejlepších světových cyklistických univerzálů. Olympijský vítěz na horských kolech z Tokia se letos v lednu stal mistrem světa v cyklokrosu a následné úspěšné působení na silnici korunoval vítězstvím v horské etapě Tour de France s cílem na Alpe d'Huez. Předtím si stihl "odskočit" k bikům a v květnu vyhrál závody Světového poháru v Albstadtu a Novém Městě na Moravě, což byly dosud jeho jediné letošní starty na horských kolech.

Cink se držel v čelní skupině pouze v úvodních fázích závodu a poté už tempu nejlepších nestačil. Postupně klesal až na sedmnácté místo, které obsadil s odstupem 2:13 za Pidcockem. Šestinásobný mistr republiky absolvoval první závod po třech týdnech od Světového poháru v USA, kde jel pouze short track, protože se nakazil koronavirem. Mistrovství Evropy zařadil do svého programu až následně i kvůli blížícímu se mistrovství světa v Les Gets, které se pojede příští týden.

Zbývající tři čeští bikeři dojeli ve čtvrté desítce. Jan Škarnitzl byl 34., Lukáš Kobes 36. a Marek Rauchfuss 40.

V sobotu pojedou v Mnichově cross country ženy včetně čtyř Češek.

Mistrovství Evropy v cross country na horských kolech v Mnichově - muži:

1. Pidcock (Brit.) 1:18:09, 2. Carstensen (Dán.) -11, 3. Colombo (Švýc.) -12, 4. Koretzky (Fr.) -18, 5. Litscher (Švýc.) -21, 6. Schuermans (Belg.) -25, …17. Cink -2:13, 34. Škarnitzl -3:36, 36. Kobes -3:59, 40. Rauchfuss (všichni ČR) -4:45.

před 1 hodinou

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm až se 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkám s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dodávky plynu plynovodem Nord Stream 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy