Interrupce nejsou protiústavní, rozhodli Slováci

gaz
4. 12. 2007 17:30
Ostře sledovaný případ se táhl šest let

Košice - Slovenský ústavní soud rozhodl, že interrupce se mohou provádět bez udání důvodu až do dvanáctého týdne těhotenství. Po šesti letech tak uzavřel kauzu, jež byla zřejmě nejsledovanějším případem, kterým se soudci zabývali. 

Informuje o tom slovenský internetový deník Aktuálne.sk.

Protiústavní je vyhláška

Před ústavní soud slovenský zákon o umělém přerušení těhotenství před šesti lety poslalo 31 poslanců, převážně z Křesťansko-demokratického hnutí (KDH).

Ústava Slovenské republiky totiž jako jedna z mála v Evropě (ve svém článku 15) říká, že "lidský život je hodný ochrany už před narozením".

Podle soudu to však neznamená, že by nemohli lékaři rodičce žádající o interrupci vyhovět. A to dokonce i v tom případě, že neuvede žádný důvod.  

Protiústavní je naopak dle rozhodnutí soudu vyhláška, která povolovala umělé přerušení těhotenství až do 24. týdne, pokud k tomu rodička poskytne důvody. Poslancům KDH se nelíbilo, že vyhláška svévolně vykládá zákonnou normu a soud jim v tom dal za pravdu.

Novelizace zákona?

Podle ústavního soudu je možné povolit i přerušení těhotenství v pokročilejším stádiu, musel by však být novelizován interrupční zákon.

To podle zástupce stěžovatele, bývalého ministra spravedlnosti za KDH Daniela Lipšice, Křesťansko-demokratické hnutí nyní zváží. Nejprve však provede právnický rozbor nynějšího rozhodnutí soudu.

"Slovenská právní úprava umožňuje interrupci v prvních třech měsících  i v případě, že rodiče čekají děvčátko a rozhodnou se pro interrupci, protože chtěli chlapečka. U nás je to legální a legitimní důvod, který zákon chrání," uvedl Lipšic, který nebyl se soudním výrokem příliš spokojen.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Daniela Lipšice čtěte zde

Spor bude pokračovat

Opačné pocity naopak vyjádřil zástupce protistrany, tedy slovenského parlamentu, Daniel Abelovský. "Zákon o interrupcích je plně v souladu s evropskou legislativou," prohlásil a dodal, že opačný verdikt by nepřístojně zasahoval do práv žen rozhodovat o vlastním těle, což deklaruje článek ústavy číslo 16.

Výrokem soudu však debaty o potratech ve slovenském parlamentu nekončí. Obě strany se totiž nemohou shodnout na tom, jakým způsobem bude rozhodováno o časovém omezení pro potrat ze zdravotních či genetických důvodů, a také na tom, kdy přestane sporná vyhláška platit.

 

Právě se děje

Další zprávy