Bengalúr - Materiály, které policie zabavila v bengalúruském domě indického inženýra Kafíla Ahmada - jednoho z údajných útočníků na letiště ve skotském Glasgowě - prý svědčí o vazbách muže na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida.
Na svých internetových stránkách to dnes uvedl list The Times of India. Policisté prý díky těmto materiálům získali důkazy o masovém náboru mladých vzdělaných Indů do řad Al-Káidy.
Sedmadvacetiletý Ahmad, řidič terénního automobilu Jeep Cherokee, v němž se svým spolujezdcem najel 30. června na terminál glasgowského letiště, nyní leží s těžkými popáleninami v nemocnici v Británii.
V počítači měl projevy Usámy bin Ládina
Podle indických vyšetřovatelů obsahuje harddisk zabaveného Ahmadova počítače a několik CD nosičů nahrávky projevů šéfa Al-Káidy Usámy bin Ládina a také propagandistický materiál proti Británii a Spojeným státům. Policisté měli nalézt také důkazy o Ahmadově komunikaci s agenty Al-Káidy.
Indický list už před časem přišel s informací, že Kafíl Ahmad není lékař, jak se původně předpokládalo,ale inženýr letectví. Jeho bratrem je Sabíl Ahmad, který je též jednou z osmi osob, které britské a australské úřady kvůli pokusům o útoky v Británii zadržují.
Podle The Times of India měl zřejmě na Al-Káidu vazbu též Sabíl. Bratrancem Kafíla a Sabíla je údajně další podezřelý z teroristického spiknutí, indický lékař Muhammad Haníf, jenž je nyní v policejní vazbě v Austrálii.
Skupině prý nenávistnou ideologii vštěpoval irácký lékař Bilál Abdalláh, údajně Ahmadův spolujezdec v džípu. Abdalláh už v Británii stanul před soudem.
ČTĚTE VÍCE: První z atentátníků v Británii obviněn
Al-Káida má v Indii spící buňky
Indická policie dnes také podle indického listu oznámila, že získání materiálu v Ahmadově domě jí potvrdilo podezření o tom, že Al-Káida masivně nabírá mladé a vzdělané Indy do svých řad, aby pak mohli být vysláni s teroristickými cíly do Evropy a Spojených států.
"Agenti Al-Káidy se do země (Indie) infiltrovali ve velkém. Fungují zde jejich spící buňky. Ty nechávají kolovat zprávy, které mladým vymývají mozky. Mají dlouhodobý, metodický plán," citoval indický deník příslušníka protiteroristické složky v zemi.
Podle informací americké vlády z konce minulého roku, zveřejněných na internetu, se z Indie rekrutuje nejvíce zahraničních vysokoškolských studentů ve Spojených státech. V roce 2004 až 2005 prý v USA studovalo kolem 80.000 indických vysokoškoláků.
Odborníci předpokládají, že toto množství v budoucnosti ještě vzroste. Podobný vzestupný trend prý v souvislosti s počtem studentů z Asie, zejména Indie a Číny, zaznamenávají podle britských úřadů též vysoké školy v Británii.