Indie: rodiče-vrazi zabili miliony dívek

man, Reuters
15. 12. 2006 0:00
Dillí - Zabíjení novorozeňat ženského pohlaví či ještě jako plodů před porodem v Indii neustává. Naopak. Za rok takto zahyne půl milionu dívek.
Indická dívka z vesnice na severu země. Nepotka ji osud deseti milionů malých Indek, které v posledních dvou desetiletích "zmizely."
Indická dívka z vesnice na severu země. Nepotka ji osud deseti milionů malých Indek, které v posledních dvou desetiletích "zmizely." | Foto: Reuters

Tento děsivý údaj přiznala indická ministryně pro záležitosti žen a dětí Renuka Čovdhúríová. Za posledních dvacet let podle ní bylo takto zabito na deset milionů dívek.

"Připouštím, že to jsou šokující čísla a není přehnané hovořit o krizi," řekla ministryně při vystoupení na univerzitě v Dillí.

Dětský fond OSN (UNICEF) ve své zprávě uvádí, že v Indii se každoročně rodí o sedm tisíc méně dívek oproti chlapcům ve srovnání s celosvětovým průměrem. Oznámení ministryně je částečným vysvětlením tohoto jevu.

Finanční přítěž

Dívky jsou v mnoha indických rodinách považovány za přítěž, protože mají horší možnosti získat práci a přinášet domů peníze. Rodiče musí navíc dcery na svatbu vybavit velkým věnem.

"Kdo je vrahem deseti milionů dívek, které zmizely? Odpověď zní: jejich rodiče," řekla natvrdo ministryně.

Indické vlády se v posledních desetiletích snaží proti zabíjení dívek a dalším předsudkům bojovat, ale nejsou  příliš úspěšné.

 

Na venkově a v předměstských slumech megapolí, jako jsou Dillí, Mumbaj nebo Kalkata, praxe přetrvává dál.

Stejně tak přežívá rozdělování lidí podle kastovního systému a v menší míře i tradice tzv. sátí. Při tomto rituálu se vdova zaživa upálí na hranici, postavené pro spálení jejího zemřelého muže.

Některá novorozeňata ženského pohlaví jsou usmrcována tak, že jim rodiče nebo příbuzní nasypou do nosu a úst písek. Tato praxe je rozšířená především va svazovém státě Rádžastán na severozápadě země.

V dalším svazovém státě Pandžáb je poměr registrovaných narozených chlapců a dívek podle posledních údajů tisíc ku 798.

"Je to ostuda. O tygry nebo psy se v Indii staráme lépe a zajímáme více než o některé děti," uvedla Čovdhúriová.

Nezákonné testy

Testy na zjištění pohlaví nenarozeného dítěte jsou v Indii ilegální, ale přesto je mnozí lékaři za úplatek provádějí.

Indie je paradoxně zemí, kde se žena dokázala prosadit do vedoucí funkce. Bývalá premiérka Indhíra Gándhíová vedla vládu celkem šestnáct let až do roku 1984, kdy zahynula při atentátu.

Pocházela ale z prominentní rodiny, její otec Džavaharlál Nehrú byl prvním indickým premiérem.

Za hlavní problém většiny indických žen je považován nedostatek vzdělání. Číst a psát umí pouze 38 procent Indek a ženy tvoří v zemi jen necelou čtvrtinu pracovní síly.

 

Právě se děje

Další zprávy