Bombaj bohatne, ale chudí zůstávají

Reuters
4. 2. 2006 0:00
Bombaj - Když loni úřady rozhodly o výstavbě dalšího mrakodrapu v nejbohatším indickém městě Bombaji, Muhammad Allahján byl mezi těmi, kteří ztratili svůj domov. Nuzné příbytky musely ustoupit moderní výškové budově.
V Bombaji rychle přibývá ultramoderních budov, na které Indie dříve nebyla zvyklá.
V Bombaji rychle přibývá ultramoderních budov, na které Indie dříve nebyla zvyklá. | Foto: Murali & Nandini's PhotoBlog

"Přijely buldozery a srovnaly naše domky se zemí. Nemohli jsme dělat nic, jenom se dívat," říká Allahján, který se po demolici přestěhoval i s rodinou do na chodník jedné z bombajských ulic.

Na ulici ve stínu věžáků

Nový "dům" si postavili s plastikových krabic a kartónů. Jeho jedenáctiletá dcera po několika týdnech zemřela. Zbytek rodiny žije na ulici, ve stínu neustále přibývajících moderních budov a velkých obchodních center.

Budou i tady stát moderní výškové budovy?
Budou i tady stát moderní výškové budovy? | Foto: Reuters / Adeel Halim

"Přišli jsme o naše domovy, protože město se rozrůstá.Vypadá to, že Bombaj už bude městem jen pro bohaté, že ?," myslí si osmačtyřicetiletý dělník Allahján.

Obrovský ekonomický růst Indie vytváří protiklady a právě v Bombaji, ekonomické a finanční metropoli země, je to nejvíce vidět. Žije tady čtvrtina z více než tří stovek indických miliardářů (počítáno v miliardách indických rupií), ale na druhé straně jsou tady největší chudinské čtvrti a v mnoha částech města je naprosto zanedbaná infrastruktura.

Odlišné světy v jednom městě

Milióny lidí jako Allahján zůstávají v hluboké chudobě. Žijí ve slumech s omezenými zdroji pitné vody, minimální kanalizací a téměř bez zdravotní péče. Další milióny Indů ale mají z rostoucí prosperity prospěch. Kupují si značkové zboží, děti dávají do soukromých škol a létají na dovolenou do zahraničí.

"Vedle sebe existují v Bombaji dva naprosto odlišné světy," tvrdí Parth Šáh, prezident indického Centra pro občanskou společnost.

Chatrče hned vedle runwaye bombajského letiště
Chatrče hned vedle runwaye bombajského letiště | Foto: Reuters / Prašanth Višwanathan

I Slumbaj je Bombaj

Nejznámější chudinskou čtvrtí sedmnáctimiliónové Bombaje je Dharáví, přezdívané Slumbaj. Na dvou čtverečních kilometrech tady žije přes milión lidí. Podobné slumy se stále rozrůstají, protože z venkova přichází do Bombaje stále více lidí v očekávání vyšších výdělků.

Místní analytici očekávají, že sociální propast se bude zvyšovat v Bombaji zvyšovat. "Do Bombaje přišla naše rodina kdysi s otcem a usídlili jsme se ve slumu. Nemá jinou možnost, než tady nadále bydlet. Nic lepšího si dovolit nemůžeme," říka Murtaza Ahmad, který žije na chudinském severobombajském předměstí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN: Kvůli turecké ofenzivě v Sýrii uteklo z domovů 160.000 lidí

Boje na severovýchodě Sýrie vyvolaly vážnou humanitární krizi, uvedl mluvčí OSN. Podle Stéphana Dujarrice od začátku turecké ofenzivy před šesti dny uteklo ze svých domovů již nejméně 160.000 civilistů. Většinou lidé prchali před násilnostmi ve městech Tall Abjad a Rás al-Ajn, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy