Bombaj bohatne, ale chudí zůstávají

Reuters
4. 2. 2006 0:00
Bombaj - Když loni úřady rozhodly o výstavbě dalšího mrakodrapu v nejbohatším indickém městě Bombaji, Muhammad Allahján byl mezi těmi, kteří ztratili svůj domov. Nuzné příbytky musely ustoupit moderní výškové budově.
V Bombaji rychle přibývá ultramoderních budov, na které Indie dříve nebyla zvyklá.
V Bombaji rychle přibývá ultramoderních budov, na které Indie dříve nebyla zvyklá. | Foto: Murali & Nandini's PhotoBlog

"Přijely buldozery a srovnaly naše domky se zemí. Nemohli jsme dělat nic, jenom se dívat," říká Allahján, který se po demolici přestěhoval i s rodinou do na chodník jedné z bombajských ulic.

Na ulici ve stínu věžáků

Nový "dům" si postavili s plastikových krabic a kartónů. Jeho jedenáctiletá dcera po několika týdnech zemřela. Zbytek rodiny žije na ulici, ve stínu neustále přibývajících moderních budov a velkých obchodních center.

Budou i tady stát moderní výškové budovy?
Budou i tady stát moderní výškové budovy? | Foto: Reuters / Adeel Halim

"Přišli jsme o naše domovy, protože město se rozrůstá.Vypadá to, že Bombaj už bude městem jen pro bohaté, že ?," myslí si osmačtyřicetiletý dělník Allahján.

Obrovský ekonomický růst Indie vytváří protiklady a právě v Bombaji, ekonomické a finanční metropoli země, je to nejvíce vidět. Žije tady čtvrtina z více než tří stovek indických miliardářů (počítáno v miliardách indických rupií), ale na druhé straně jsou tady největší chudinské čtvrti a v mnoha částech města je naprosto zanedbaná infrastruktura.

Odlišné světy v jednom městě

Milióny lidí jako Allahján zůstávají v hluboké chudobě. Žijí ve slumech s omezenými zdroji pitné vody, minimální kanalizací a téměř bez zdravotní péče. Další milióny Indů ale mají z rostoucí prosperity prospěch. Kupují si značkové zboží, děti dávají do soukromých škol a létají na dovolenou do zahraničí.

"Vedle sebe existují v Bombaji dva naprosto odlišné světy," tvrdí Parth Šáh, prezident indického Centra pro občanskou společnost.

Chatrče hned vedle runwaye bombajského letiště
Chatrče hned vedle runwaye bombajského letiště | Foto: Reuters / Prašanth Višwanathan

I Slumbaj je Bombaj

Nejznámější chudinskou čtvrtí sedmnáctimiliónové Bombaje je Dharáví, přezdívané Slumbaj. Na dvou čtverečních kilometrech tady žije přes milión lidí. Podobné slumy se stále rozrůstají, protože z venkova přichází do Bombaje stále více lidí v očekávání vyšších výdělků.

Místní analytici očekávají, že sociální propast se bude zvyšovat v Bombaji zvyšovat. "Do Bombaje přišla naše rodina kdysi s otcem a usídlili jsme se ve slumu. Nemá jinou možnost, než tady nadále bydlet. Nic lepšího si dovolit nemůžeme," říka Murtaza Ahmad, který žije na chudinském severobombajském předměstí.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy