New York - Indický premiér Naréndra Módí chce vést dvoustranné rozhovory se sousedním Pákistánem "bez stínu terorismu". Šéf indické vlády to řekl v sobotním projevu před Valným shromážděním OSN v New Yorku.
Minulý měsíc Indie oznámila, že odstupuje od plánovaných mírových rozhovorů o Kašmíru, o který vedou obě jaderné velmoci dlouholetý spor. Zdůvodnila to tím, že Pákistán chtěl nejprve vést konzultace s kašmírskými separatisty usilujícími o odtržení indické části Kašmíru.
"Chci vést dvoustranná jednání s cílem zlepšit přátelství a spolupráci se vší vážností a v atmosféře míru, bez stínu terorismu," řekl Módí podle agentury Reuters.
"Ale je také povinností Pákistánu, aby vyšel vstříc a vytvořil vhodnou atmosféru a se vší vážností přijal bilaterální dialog," dodal.
Problém: Podpora separatistů
Indie tvrdí, že Pákistán podporuje separatistické bojovníky, kteří překračují takzvanou linii kontroly, aby přepadávali indické síly. Linie rozděluje Kašmír mezi Indií a Pákistánem.
Kořeny sporu sahají do roku 1947, kdy se Britská Indie rozdělila podle náboženského klíče na převážně hinduistickou Indii a muslimský Pákistán.
Strategický význam Kašmíru potvrzuje skutečnost, že o něj vedly obě země dvě ze tří vzájemných válek. První dvouletá indicko-pákistánská válka skončila v lednu 1949, další válku o ovládnutí celého Kašmíru svedla Indie s Pákistánem v roce 1965.
Separatisté z muslimského Kašmíru v současnosti usilují o nezávislost na převážně hinduistické Indii nebo o připojení k rovněž muslimskému Pákistánu. Radikálové vedou proti indické nadvládě od roku 1989 ozbrojený boj, který má na svědomí téměř 70 000 mrtvých, převážně z řad civilistů.