Indie byla v klubu pánů vesmíru. Minutu

Roman Staněk
11. 7. 2006 0:00
Bangalore - Pokus Indie stát se další vesmírnou velmocí nevyšel. Největší družice vypuštěná z indického území explodovala asi minutu po startu.
Start rakety GSLV-F02, která měla vynést zatím největší indický satelit INSAT 4C. Start se však nezdařil. Po minutě rateta explodovala a skončila v moři.
Start rakety GSLV-F02, která měla vynést zatím největší indický satelit INSAT 4C. Start se však nezdařil. Po minutě rateta explodovala a skončila v moři. | Foto: Reuters

Další indická raketa skončila v moři. Po nedělním neuspěšném pokusu balistické střely Agni-3 přinesla indická televize záběry ukazující raketu, která explodovala necelou minutu po startu poté, co vybočila z dráhy a dostala se do vývrtky.

"Zatím nemůžeme říct, co se přesně stalo, chyba nastala ve stadiu oddělování satelitu od rakety," uvedl dnes zástupce Indické organizace pro výzkum vesmíru Mádhavan Nair deníku Hindustan Times.

Raketa GSLV-F02 startovala z ostrova Sriharikot na jihovýchodním pobřeží Bengálského zálivu a nesla na palubě 2168 kilogramů vážící telekomunikační satelit INSAT 4C, který měl být umístěn na oběžnou dráhu kolem Země. Šlo o nejtěžší předmět, který kdy Indie vynesla do vesmíru ze své vlastní základny.

Satelit byl podle indické vesmírné agentury určen pro desetiletou misi.

Foto: ISRO
Příprava na start rakety GSLV-F02, která měla vynést zatím největší indický satelit INSAT 4C. Start se však nezdařil. Po minutě rateta explodovala a skončila v moři.
Příprava na start rakety GSLV-F02, která měla vynést zatím největší indický satelit INSAT 4C. Start se však nezdařil. Po minutě rateta explodovala a skončila v moři. | Foto: ISRO

Za třetinu ceny

Indie má za sebou už jedenáct úspěšných raketových startů. Vědci tvrdí, že pokud by se jí poslední let podařil, stala by se definitivně členem exkluzivního klubu států, které mají svůj vlastní vesmírný program.

Indie chtěla nabízet třetím zemím vypouštění satelitů za třetinovou cenu oproti Spojeným státům, Evropě nebo Rusku.

Experti to však nyní považují za nereálné. "Není to neúspěch, ale jsme zklamáni," citoval Reuters U.R. Raa, bývalého šéfa indické vesmírné agentury. "Je to dobrá raketa. Dokázala to třemi předchozími úspěšnými starty."

Cesta na Měsíc ohrožena

Indická vesmírná agentura investovala 543 milionů dolarů k vylepšení infrastruktury pro větší rakety, které by mohly vynášet satelity vážící až čtyři tuny.

Včerejší neúspěch také může ohrozit snahu Indie dostat se na Měsíc. Mise bez posádky "Chandrayaan" má odstartovat v roce 2008 ve spolupráci s americkou NASA.

Smolný indický víkend

Indie má za sebou smolné dva dny. V neděli se jí nepovedlo vyzkoušet balistickou střelu Agni-3, která může nést i jaderné zbraně do vzdálenosti čtyř tisíc kilometrů.

Agni-3 byla v minulosti již úspěšně testována. Tentokrát se však krátce po úspěšném odpálení objevily technické problémy. Raketa vyletěla až do výšky dvanácti kilometrů, jeden z motorů se však neoddělil, a střela tak nedosáhla svého cíle.

Zkouška rakety, která může zasáhnout Peking i Šanghaj, však podle indické vlády byla rutinní a nešlo o projev zbrojního soutěžení se sousedním rivalem - Pákistánem.

 

Právě se děje

Další zprávy