Ind nazval obchod "Hitler". Nechápe, proč se lidé zlobí

Zahraničí Zahraničí
3. 9. 2012 21:43
Jméno dostal krám s oblečením po přísném a pečlivém dědečkovi, kterému tak říkali
Foto: ISIFA

Ahmedabad - Horší jméno si Radžeš Šáh pro svůj nový obchod s pánským oblečením vybrat nemohl. Cedule nad vchodem nese nápis "Hitler", místo tečky zdobí písmeno "i" svastika.

Krám otevřel před necelými dvěma týdny a podle svých slov nedokáže uvěřit zájmu, který jeho nejnovější obchodní počin vyvolal.  

Pojmenovat prodejnu po nacistickém diktátorovi, který má na svědomí miliony životů, přijde minimálně nevkusné hned několika vládám. Izraelská diplomacie dokonce připravuje oficiální stížnost. 

"Jsem vskutku šokovaná," prohlásila generální konzulka v Bombaji, Orna Sagivová s tím, že "určitě nepojmenovali obchod ze zlomyslnosti. Je to ignorantské a necitlivlé," uvedla pro BBC.

Radžeš Šáh zatím přejmenování neplánuje. Do vizitek, loga a další propagace investoval už na šedesát tisíc korun. O tom kdo byl Adolf Hitler se dozvěděl až po otevření obchodu. O vraždách Židů a dalších etnik během druhé světové válce údajně vůbec netušil.

Dědečkovi říkali Hitler

Na jméno přišel jeho obchodní partner. Krám pojmenoval po svém dědečkovi, kterému prý přezdívali právě "Hitler".

"Byl velmi přísný, precizní a vybíravý. A tak mu každý říkal "Hitler". Já měl Hitlera právě za přísného člověka, nevěděl jsem, že nechal zabít tolik lidí," rozmluvil se o původu obchodní značky Šáh pro německý Spiegel.

Není to poprvé, co jméno nacistického vůdce vyvolalo v Indii poprask. V roce 2006 v Bombaji otevřeli restauraci, která se jmonovala Hitlerův kříž. Jako logo použil majitel svastiku.

Po protestech německé, izraelské a americké ambasády nakonec název změnil.

Loni dokonce v Bollywoodu natočili romantický film Zamilovaný Hitler. Mein Kampf je pak oblíbenou knihou, jíž se prodávají ročně desetitisíce kusů.

Hitlerova nora funguje v Nagpuru od konce minulého roku. Je to billiardová herna, kterou majitel pojmenoval po německém diktátorovi cíleně.

"Hledal jsem něco odlišného a značka zafungovala," řekl televizi Al-Džazíra majitel Baljit Singh Osan. Na nedostatek zájmu si nemůže stěžovat ani Radžeš Šáh z Ahmedabadu.

"Lidé sem chodí, protože je zaujal název," říká, "zatím se obchodu daří".

 

Právě se děje

před 28 minutami

Irving dovedl basketbalisty Brooklynu k výhře nad New Orleans

Basketbalisté Brooklynu zvítězili na hřišti New Orleans Pelicans 134:129. Oslabené Nets v koncovce podržel Kyrie Irving osmi body v poslední minutě. Brooklyn je tak o jedinou prohru druhý ve Východní konferenci NBA za Philadelphií. Zazářil také Paul George, který zařídil Los Angeles Clippers výhru 113:112 nad Portlandem, přičemž sám v poslední minutě smazal pětibodovou ztrátu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Orlando 112:96, New Orleans - Brooklyn 129:134, New York - Charlotte 109:97, Portland - LA Clippers 112:113, Sacramento - Minnesota 120:134.

před 35 minutami

Policie v Ohiu postřelila mladou černošku, ta zemřela

Policie ve městě Columbus v americkém státě Ohio v úterý postřelila mladou černošku, dívka na následky zranění zemřela. Strážníci podle úřadů i rodiny zemřelé na místo přijeli poté, co obdrželi hlášení o násilném incidentu. Informovala o tom agentura Reuters.

Střelba se odehrála krátce předtím, než soudce v Minneapolisu oznámil, že porota shledala bývalého policistu Dereka Chauvina vinným z vraždy a zabití černocha George Floyda. Ten zemřel poté, co mu Chuavin loni v květnu při zatýkání klečel na krku.

Policie v Ohiu zveřejnila záběry z kamer na uniformách policistů několik hodin po úterní střelbě. Policejní ředitel Michael Woods uvedl, že strážníci na místo přijeli poté, co obdrželi hlášení, že se v jihovýchodní části města schyluje k útoku nožem. Podle videozáznamu policie dorazila k domu, před nímž stála skupina lidí. Mladá žena, která měla patrně v ruce nůž, se rozeběhla k další ženě. Policisté pak začali na útočnici střílet a ta se skácela k zemi. Nedaleko jejího těla podle videozáznamu patrně ležel kuchyňský nůž.

Zdroj: ČTK
Další zprávy