Blackout velký jako Evropa: 600 milionů lidí bez proudu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
31. 7. 2012 17:40
Druhý mohutný výpadek ve dvou dnech postihl 19 států, Indii zachvátil zmatek
Na nádražích uvízly tisíce lidí. Na jak dlouho, nikdo neví.
Na nádražích uvízly tisíce lidí. Na jak dlouho, nikdo neví. | Foto: Reuters

Dillí - Lze to přirovnat k situaci, kdy by celá Evropské unie, tedy přes půl miliardy lidí, zůstala bez elektrického proudu. Právě takový blackout postihl v úterý druhou nejlidnatější zemi světa - Indii.

V devatenácti indických státech se zastavily vlaky, nejezdí městská hromadná doprava a nemocnice pracují v nouzovém režimu.

Železniční stanice a zastávky metra jsou beznadějně přeplněny lidmi a zejména v hlavním městě země Dillí panuje chaos.

Podle tiskových agentur téměř současně selhala severní, východní a severovýchodní rozvodná síť.

Jedná se už o druhý mohutný výpadek dodávek elektřiny ve dvou dnech. Při tom pondělním byly přerušeny dodávky elektrické energie pro 370 milionů obyvatel severu Indie, včetně metropole Dillí.

O kolapsu východní rozvodné sítě, která zásobuje i třetí největší indické město Kalkatu, informoval představitel energetických závodů státu Urísa S.K. Mohanty. Předpokládá, že vyřešit problém potrvá deset až 12 hodin.

 "Je to nejvážnější energetická krize ve východním regionu. Zajišťovali jsme dodávky pro severní síť, a to vedlo ke kolapsu naší sítě," prohlásil ministr energetiky Západního Bengálska, jehož metropolí je Kalkata.

Může za to horko

Foto: Aktuálně.cz

Indický ministr energetiky Sušílkumár Šinde prohlásil, že důvodem problémů je fakt, že řada států překračuje povolený odběr elektřiny z rozvodných sítí.

Odborníci vinu za výpadky svalují na extrémně horké léto. Teploty v metropoli se pohybují kolem 35 stupňů Celsia a vlhkost dosahuje 89 procent, což nutí místní obyvatele mít nepřetržitě zapnuté větráky či klimatizaci.

Výpadky proudu z tohoto týdne jsou v Indii největší za více než deset let. Přerušení dodávek menšího rozsahu však v Indii nastávají takřka denně, což vyvolává opakované pouliční protesty. Agentura Reuters uvádí, že energetický deficit dosahuje v Indii ve špičce 12 procent. Letos situaci zhoršil slabý monzun, který způsobil sucho a donutil rolníky více čerpat vodu ze studní.

Experti upozorňují na to, že Indie potřebuje výrobu elektřiny razantně zvýšit. Mimo jiné proto, že stamiliony Indů stále ještě nejsou na státní síť napojeny.

 

Právě se děje

Další zprávy