USA škrtají náklady NASA, mise na Mars je ohrožena

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
10. 2. 2012 8:20
Rozpočet NASA na výzkum sluneční soustavy se má snížit o 20 procent

Washington - Současná americká administrativa v pondělí Kongresu předá návrh na snížení rozpočtu USA na výzkum sluneční soustavy o 20 procent.

O plánovaném kroku informovala agentura AFP s odvoláním na amerického vědce. Tato úsporná opatření administrativy prezidenta Baracka Obamy by zároveň znamenala, že Spojené státy nebudou spolupracovat s Evropskou unií na dvou dříve plánovaných misích na Mars.

Bílý dům navrhne stanovit rozpočet na výzkum vesmíru na 1,2 miliardy dolarů oproti letošní 1,5 miliardy, uvedl Louis Friedman, člen společnosti Planetory Society a bývalý pracovník amerického Úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Rozpočet na průzkum Marsu tak podle něj má být snížen na méně než polovinu původní částky.

Na Mars úsporně

Friedman tak potvrdil informace zveřejněné ve čtvrtek v listu The Washington Post, kde se objevila informace jednoho z odborníků NASA, Jima Bella, že vědci byli seznámeni s úmyslem Bílého domu rozpočet upravit.

"Dohoda (spolupráce Exomars) je zcela jistě mrtvá," soudí Friedman o projektu robotického průzkumu Marsu, na němž spolupracují americká NASA a Evropská vesmírná agentura (ESA).

Vědec nicméně vyjádřil naději, že Kongres se rozhodne projekt podpořit, nebo že Američani a Evropané naleznou kompromis nad úspornější variantou projektu.

"Domnívám se, že nutnost takové mise je dána politickým významem jak v EU, tak i v Americe a na obou stranách Atlantiku existuje přání vyřešit problém, aby mohl výzkum Marsu pokračovat v rámci nové dohody," vysvětlil Friedman, který současný stav nepovažuje za bezvýchodný.

Dvě sondy

Jeden z evropských vědců Alvaro Gimenez dříve během tohoto týdne odhadoval, že je velmi nepravděpodobné, že by NASA pokračovala v partnerství k Marsu s EU.

Projekt Exomars počítal s vysláním dvou sond na Mars. První měla odstartovat v roce 2016, druhá o dva roky později s cílem odebrat vzorky půdy na planetě a dopravit je na Zem.

Podle původní dohody se měla NASA podílet na financování projektu 1,4 miliardy dolarů (26,5 miliardy korun), ESA měla zaplatit 1,2 miliardy dolarů (22,7 miliard korun).

Mluvčí NASA David Weaver částky týkající se projektu na rok 2013 nepotvrdil, ani se nevyjádřil k ukončení Exomars. Jasně ale naznačil, že se předpokládá snížení amerických ambicí v rámci projektu.

"V souladu s těžkým výběrem, který musíme učinit kvůli celkovému snižování výdajů státu, NASA přehodnotila současné projekty na průzkum Marsu, které optimalizují náklady na vědeckou a technologickou práci pro budoucí mise," uvedl pro agenturu AFP.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy