USA škrtají náklady NASA, mise na Mars je ohrožena

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
10. 2. 2012 8:20
Rozpočet NASA na výzkum sluneční soustavy se má snížit o 20 procent

Washington - Současná americká administrativa v pondělí Kongresu předá návrh na snížení rozpočtu USA na výzkum sluneční soustavy o 20 procent.

O plánovaném kroku informovala agentura AFP s odvoláním na amerického vědce. Tato úsporná opatření administrativy prezidenta Baracka Obamy by zároveň znamenala, že Spojené státy nebudou spolupracovat s Evropskou unií na dvou dříve plánovaných misích na Mars.

Bílý dům navrhne stanovit rozpočet na výzkum vesmíru na 1,2 miliardy dolarů oproti letošní 1,5 miliardy, uvedl Louis Friedman, člen společnosti Planetory Society a bývalý pracovník amerického Úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Rozpočet na průzkum Marsu tak podle něj má být snížen na méně než polovinu původní částky.

Na Mars úsporně

Friedman tak potvrdil informace zveřejněné ve čtvrtek v listu The Washington Post, kde se objevila informace jednoho z odborníků NASA, Jima Bella, že vědci byli seznámeni s úmyslem Bílého domu rozpočet upravit.

"Dohoda (spolupráce Exomars) je zcela jistě mrtvá," soudí Friedman o projektu robotického průzkumu Marsu, na němž spolupracují americká NASA a Evropská vesmírná agentura (ESA).

Vědec nicméně vyjádřil naději, že Kongres se rozhodne projekt podpořit, nebo že Američani a Evropané naleznou kompromis nad úspornější variantou projektu.

"Domnívám se, že nutnost takové mise je dána politickým významem jak v EU, tak i v Americe a na obou stranách Atlantiku existuje přání vyřešit problém, aby mohl výzkum Marsu pokračovat v rámci nové dohody," vysvětlil Friedman, který současný stav nepovažuje za bezvýchodný.

Dvě sondy

Jeden z evropských vědců Alvaro Gimenez dříve během tohoto týdne odhadoval, že je velmi nepravděpodobné, že by NASA pokračovala v partnerství k Marsu s EU.

Projekt Exomars počítal s vysláním dvou sond na Mars. První měla odstartovat v roce 2016, druhá o dva roky později s cílem odebrat vzorky půdy na planetě a dopravit je na Zem.

Podle původní dohody se měla NASA podílet na financování projektu 1,4 miliardy dolarů (26,5 miliardy korun), ESA měla zaplatit 1,2 miliardy dolarů (22,7 miliard korun).

Mluvčí NASA David Weaver částky týkající se projektu na rok 2013 nepotvrdil, ani se nevyjádřil k ukončení Exomars. Jasně ale naznačil, že se předpokládá snížení amerických ambicí v rámci projektu.

"V souladu s těžkým výběrem, který musíme učinit kvůli celkovému snižování výdajů státu, NASA přehodnotila současné projekty na průzkum Marsu, které optimalizují náklady na vědeckou a technologickou práci pro budoucí mise," uvedl pro agenturu AFP.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy