USA škrtají náklady NASA, mise na Mars je ohrožena

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
10. 2. 2012 8:20
Rozpočet NASA na výzkum sluneční soustavy se má snížit o 20 procent

Washington - Současná americká administrativa v pondělí Kongresu předá návrh na snížení rozpočtu USA na výzkum sluneční soustavy o 20 procent.

O plánovaném kroku informovala agentura AFP s odvoláním na amerického vědce. Tato úsporná opatření administrativy prezidenta Baracka Obamy by zároveň znamenala, že Spojené státy nebudou spolupracovat s Evropskou unií na dvou dříve plánovaných misích na Mars.

Bílý dům navrhne stanovit rozpočet na výzkum vesmíru na 1,2 miliardy dolarů oproti letošní 1,5 miliardy, uvedl Louis Friedman, člen společnosti Planetory Society a bývalý pracovník amerického Úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Rozpočet na průzkum Marsu tak podle něj má být snížen na méně než polovinu původní částky.

Na Mars úsporně

Friedman tak potvrdil informace zveřejněné ve čtvrtek v listu The Washington Post, kde se objevila informace jednoho z odborníků NASA, Jima Bella, že vědci byli seznámeni s úmyslem Bílého domu rozpočet upravit.

"Dohoda (spolupráce Exomars) je zcela jistě mrtvá," soudí Friedman o projektu robotického průzkumu Marsu, na němž spolupracují americká NASA a Evropská vesmírná agentura (ESA).

Vědec nicméně vyjádřil naději, že Kongres se rozhodne projekt podpořit, nebo že Američani a Evropané naleznou kompromis nad úspornější variantou projektu.

"Domnívám se, že nutnost takové mise je dána politickým významem jak v EU, tak i v Americe a na obou stranách Atlantiku existuje přání vyřešit problém, aby mohl výzkum Marsu pokračovat v rámci nové dohody," vysvětlil Friedman, který současný stav nepovažuje za bezvýchodný.

Dvě sondy

Jeden z evropských vědců Alvaro Gimenez dříve během tohoto týdne odhadoval, že je velmi nepravděpodobné, že by NASA pokračovala v partnerství k Marsu s EU.

Projekt Exomars počítal s vysláním dvou sond na Mars. První měla odstartovat v roce 2016, druhá o dva roky později s cílem odebrat vzorky půdy na planetě a dopravit je na Zem.

Podle původní dohody se měla NASA podílet na financování projektu 1,4 miliardy dolarů (26,5 miliardy korun), ESA měla zaplatit 1,2 miliardy dolarů (22,7 miliard korun).

Mluvčí NASA David Weaver částky týkající se projektu na rok 2013 nepotvrdil, ani se nevyjádřil k ukončení Exomars. Jasně ale naznačil, že se předpokládá snížení amerických ambicí v rámci projektu.

"V souladu s těžkým výběrem, který musíme učinit kvůli celkovému snižování výdajů státu, NASA přehodnotila současné projekty na průzkum Marsu, které optimalizují náklady na vědeckou a technologickou práci pro budoucí mise," uvedl pro agenturu AFP.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Skupina 60 programátorů zahájila práce na IT systému ke známkám

Skupina 60 programátorů dnes večer v pražských Holešovicích začala v rámci veřejného hackathonu pracovat na novém IT systému elektronických dálničních známek. Pokračovat budou až do neděle, organizátoři pak chtějí předat systém zdarma státu. ČTK to řekl organizátor akce Tomáš Vondráček. Podotkl, že věří v úspěšné dokončení projektu. Při hackathonu pracují vývojáři ve vymezeném čase na řešení konkrétního problému nebo na vytvoření zadaného softwarového projektu.

Systém by podle organizátorů mohl být náhradou za zakázku na IT, jehož dodavatelem měla být za 401 milionů korun firma Asseco Central Europe. Stát však zakázku zruší.

Organizátoři chtějí práce dokončit do neděle 18:00. "Může se ovšem stát, že to bude déle a někteří programátoři tady zůstanou ještě další noc. Já ale věřím, že se nám to do té doby podaří spustit," řekl Vondráček.

Akci chtějí o víkendu navštívit mimo jiné i premiér Andrej Babiš (ANO) nebo nový ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Při explozi v Houstonu přišli o život dva lidé. Nešlo o záměrný čin, sdělili vyšetřovatelé

Mohutná exploze dnes v průmyslovém objektu na severozápadě Houstonu na jihu Spojených států zabila dva lidi, srovnala se zemí budovu skladu zboží a poškodila několik okolních domů. Oznámila to místní policie. Podle vyšetřovatelů nešlo o záměrný čin, nicméně trestní stíhání neznámé osoby bylo zahájeno.

Šéf houstonských hasičů Samuel Peňa na twitteru varoval obyvatele, aby se k místu zásahu nepřibližovali. Přislíbil, že hasiči příčinu výbuchu oznámí, jakmile budou mít konkrétní informace. Dodal, že evakuace vyhlášena nebyla, ale bylo uzavřeno několik okolních ulic.

Peňa rovněž napsal, že odborníci v okolí sledují kvalitu ovzduší, ale že žádný únik nebezpečných látek zaznamenán nebyl.

Exploze, kterou zachytily kamery, byla natolik silná, že otřásla domy v okolí. Domy a další stavby v okolí mají poškozené střechy a stěny. Drobné škody jako rozbitá okna a dveře ohlásili i lidé ve vzdálenějších oblastech.

Velká síla exploze, kterou doprovázel mohutný záblesk a která byla slyšet na kilometry daleko, vyvolala na twitteru spekulace, že město zasáhl meteorit nebo vybuchla puma.

Další zprávy