Imigranti žalují americkou vládu kvůli ukončení ochranného programu

ČTK ČTK
11. 2. 2019 21:27
Přistěhovalci z Hondurasu a Nepálu podali žalobu k americkému soudu, podle níž administrativa prezidenta Donalda Trumpa neoprávněně ukončila ochranný program, který jim umožňuje žít a pracovat ve Spojených státech. Konec ochranného statusu by znamenal nucený návrat mnoha přistěhovalců do zemí původu i dělení jejich rodin. Obdobné žalobě loni vyhověl federální soud, který zrušení ochranného programu pro některé země dočasně zablokoval.
Karavana migrantů ze Střední Ameriky putuje do USA.
Karavana migrantů ze Střední Ameriky putuje do USA. | Foto: Reuters

Žaloba podaná v neděli večer u federálního soudu v San Francisku podle agentury AP tvrdí, že rozhodnutí ministerstva vnitřní bezpečnosti USA o ukončení takzvaného dočasného ochranného statusu (TPS) pro tyto země bylo motivováno rasismem. Rovněž se v ní uvádí, že ministerstvo neoprávněně změnilo metodiku vyhodnocování toho, za jakých podmínek přistěhovalci smějí být vráceni do zemí svého původu.

"Přinášíme důkazy, že Trumpova administrativa opakovaně zostuzovala nebělošské a neevropské přistěhovalce a zrušila jim dočasný ochranný status, aby mohla tyto nebělošské a neevropské migranty vypovědět ze Spojených států," řekl právní zástupce migrantů Minju Cho.

Žaloba je poslední z řady soudních řízení, které mají za cíl zvrátit rozhodnutí Trumpovy vlády o ukončení dvě desítky let trvajícího ochranného programu pro skupinu zemí, jejichž občané v USA legálně žijí a pracují po mnoho let. Loni v říjnu federální soudce v San Francisku dočasně zablokoval úsilí Washingtonu o ukončení zvláštního statusu migrantů, kteří do USA přišli ze Súdánu, Nikaraguy, Haiti a Salvadoru.

Americká vláda podle soudce Edwarda Chena dostatečně neprokázala, v čem je program špatný. Soudce ve svém tehdejším verdiktu podle agentury AP citoval slova, která Trump pronesl v roce 2015 během své prezidentské kampaně. Mexické imigranty tehdy přirovnal k drogovým dealerům a sexuálním násilníkům. Verdikt rovněž zmiňuje Trumpovu výzvu k zákazu vstupu muslimů do USA a jeho vulgarismus na adresu některých afrických zemí, který údajně pronesl v lednu během jedné schůzky v Bílém domě. Podle soudce tak bylo zjevné, že Trump "chová zášť vůči nebílým a neevropským cizincům", která ho vedla k jeho rozhodnutí ohledně migrantů ze čtyř zmíněných zemí.

Postavení dočasně chráněných migrantů se těší uprchlíci ze zemí postižených živelní katastrofou nebo válkou do doby, než se situace v jejich vlasti zlepší. Ochranný status je poskytován krátkodobě, avšak může být opakovaně prodlužován. Někteří migranti tak díky němu žijí v USA po desetiletí, rodí děti, kupují nemovitosti a budují kariéry. Kritici tvrdí, že program má být pouze dočasný a že nemá být prodlužován donekonečna.

Trumpova administrativa loni oznámila, že program pro občany Hondurasu a Nepálu ukončí. Středoamerická země byla do programu zařazena poté, co ji v roce 1998 zasáhl ničivý hurikán. Nepál stejný status získal po zemětřesení v roce 2015. Spojené státy poskytly útočiště 86.000 Hondurasanům a 15.000 Nepálcům, kteří po svém příchodu do Ameriky dohromady zplodili na 50.000 dětí. Mnozí z repatriovaných by tak stáli před rozhodnutím, zda se vrátit do vlasti i se svými potomky, nebo rodinu rozdělit.

 

Právě se děje

Další zprávy