Chicago - Dlouhodobé užívání ibuprofenu snižuje riziko propuknutí Alzheimerovy choroby.
Potvrdila to rozsáhlá studie amerických vědců uveřejněná v odborném časopise Neurology.
Průzkum zdravotnických dat skoro 250 tisíc seniorů ukázal, že lidé, kteří užívali ibuprofen déle než pět let, měli o více než 40 procent nižší pravděpodobnost, že se u nich rozvine Alzheimerova choroba.
Potvrzují se tak dřívější předpoklady: Léky ze skupiny takzvaných nesteroidních antirevmatik významně snižují riziko propuknutí Alzheimerovy choroby. Právě ibuprofen patří v této skupině k látkám, jež riziko této nemoci snižují nejvíce.
Alzheimerova choroba je neurodegenerativní onemocnění mozku, při kterém dochází k postupné demenci. V Česku jí trpí zhruba 50 až 70 tisíc lidí, většinou seniorů. V současné době nelze tuto chorobu vyléčit, je však možné ovlivnit její postup.
Ibuprofen pravidelně neberte
Experti jedním dechem varují, aby lidé kvůli výsledkům nové studie nezačali ibuprofen preventivně brát. „Je to důležitý závěr výzkumu. Ale neznamená to, že by měli lidé začít ibuprofen užívat jen kvůli tomu, aby se u nich snížilo riziko vzniku demence," cituje britská BBC Cliva Ballarda z Britské alzheimerovské společnosti.
To potvrzují i odborníci z Česka, kde je užívání ibuprofenu velmi rozšířené. "Je to velice zajímavý výsledek, který poslouží k dalšímu výzkumu. V žádném případě ale nelze brát ibuprofen preventivně. Tím by si lidé více ublížili, než pomohli," říká farmakolog Roman Hladký.
Ibuprofen totiž může mít řadu vedlejších účinků. Při dlouhodobém užívání například může způsobit žaludeční vředy.
Ibuprofen patří do skupiny nesteroidních antirevmatik. Používá se na tlumení bolestí, zánětů a horeček. V Česku se tato léčivá látka prodává pod obchodními názvy jako Brufen, Ibalgin nebo Ibumax.
Přečtěte si: Hrozí nám krach, tvrdí české léčebny dlouhodobě nemocných |