Praha - Slovenský premiér Robert Fico připustil, že Slovensko bude chtít stejnou výjimku z Lisabonské smlouvy jako Václav Klaus kvůli nenapadnutelnosti Benešových dekretů.
Podle Fica o tom Slovensko bude uvažovat v případě, že Česko svůj požadavek prosadí. Konečné rozhodnutí pak bude záležet na formulaci české výjimky. Slovenský premiér to uvedl v nedělních Otázkách Václava Moravce.
"Pokud by Česká republika například vyjednala, že Lisabonská smlouva, pokud jde o retroaktivitu, nesehrává žádnou úlohu a že neotvírá otázku Benešových dekretů, tak Slovensko nemůže zůstat úplně osamocené," uvedl slovenský premiér.
Mohlo by to totiž podle něj znamenat, že by bylo možné otvírat Benešovy dekrety jako takové. Benešovy dekrety totiž jsou podle Fica nedílnou součástí tamního právního systému, jsou "nezrušitelné a nezměnitelné" a nedovede si představit, že by je někdo zrušil nebo zpochybňoval.
Večer se v televizi Marzkíza vyjádřil ke stejnému tématu šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák. Pokud podle něj výjimku, o kterou usiluje Klaus, nedostane také Slovensko, tak Bratislava vetuje její udělení České republice. Výjimku totiž musí schválit všech 27 členských zemí unie.
Václav Klaus překvapil české a zahraniční diplomaty svou podmínkou před dvěma týdny.
Oznámil, že požaduje trvalou výjimku pro aplikaci listiny základních práv EU v Lisabonské smlouvě, podobně jako ji mají Británie a Polsko. Ty si ji ale dohodly již během vyjednávání textu smlouvy.
Své rozhodnutí odůvodnil obavou z nároků sudetských Němců na majetek zabavený po 2. světové válce. Podle Klause prý přijetí Lisabonu zpochybňuje Benešovy dekrety.
Český premiér Jan Fischer oznámil, že se pokusí Klausovu podmínku s evropskými partnery domluvit výměnou za prezidentovu záruku, že odkládá svůj podpis Lisabonské smlouvy naposledy. O české podmínce se bude zřejmě jednat na nejbližším summitu EU, který se koná 29. a 30. října.