Berlín - Z někdejšího nepřítele na život a na smrt se stal pro Rusko největší západoevropský spojenec.
Nový ruský prezident Dmitrij Medveděv si nikoliv náhodou vybral Německo za dnešní cíl své první cesty do Evropy a druhé za hranice země (předtím navštívil Kazachstán a Čínu).
Spolková republika je největším obchodním partnerem Ruska. Vzájemný obchod ročně převyšuje v přepočtu padesát miliard dolarů.
Spojeni plynovodem
A obě země nyní především spojuje společný projekt 1 200 kilometrů dlouhého plynovodu, který povede z ruského Vyborgu po dně Baltského moře do německého Greifswaldu.
Hlavními aktéry konsorcia, které stavbu za téměř dvanáct miliard dolarů realizuje, jsou ruský plynárenský gigant Gazprom a německý Ruhrgas.
Medveděv v Berlíně nepřespí, strávil tam jen osm hodin. Přesto je jeho návštěva jasným vzkazem: Dobrých vztahů se současným Německem si vážíme.
Německo modelem pro celou EU ?
Putinův nástupce to potvrdil i na společné tiskové konferenci s Merkelovou. Uvedl, že obě země budou dál velmi úzce spolupracovat na poli energetiky.
"Vedli jsme velmi otevřenou diskusi, což odpovídá našim dobrým vztahům. Ty se mohou stát vzorem pro vztahy celé Evropské unie s Ruskem," řekl Medvěděv.
On i Merkelová také obhajovali před novináři projekt baltského plynovodu a pochvalovali si úroveň spolupráce na této stavbě.
"Rusko v posledních letech opravdu hodně sází na Německo, je to pro něj nejbližší politický i hospodářský partner v západní Evropě. Medveděvova cesta je signálem, že tento trend ruské zahraniční politiky bude pokračovat," řekl rozhlasové stanici Svobodná Evropa ruský politolog Jevgenij Volk.
Proruský Schröder
I nejvyšší politici obou zemí měli k sobě osobně v posledních letech blízko. Gerhard Schröder si s Vladimirem Putinem často notoval a vyhýbal se kritice stavu lidských práv v Rusku.
Ostatně Schröder se po odchodu z politiky podílí na projektu baltského plynovodu a kniha jeho pamětí nedávno vyšla v ruštině.
Merkelová byla k Rusku kritičtější, přesto i s Putinem její spolupráce fungovala. Bývalý ruský prezident uměl německy.
"Otázka je, jak si porozumí Merkelová s Medveděvem. Je o dost mladší než on, neumí německy a domnívám se, že kancléřka jej považuje za méně vlivného muže než Putina," uvedl Jevgenij Volk.
Obavy z nevybuchlé munice
Berlín a Moskva čelí společně kritice Polska a trojici pobaltských zemí. Nelíbí se jim, že trasa plynovodu se záměrně vyhne jejich území.
Obavy panují také z ekologických dopadů stavby na dně Baltského moře. To je totiž dodnes poseté nevybuchlou municí z druhé světové války.
Potrubí má být dokončeno v roce 2010 a o rok později jím začne proudit plyn.