I Američané chtějí změnu, v politice hledají nové tváře

Radim Klekner Radim Klekner
19. 5. 2010 13:13
V primárkách v Kentucky a Pennsylvánii prohráli oficiální kandidáti demokratů i republikánů
Rand Paul.
Rand Paul. | Foto: Reuters

Washington - Podobně jako voliči v Česku mají i Američané politického establishmentu právě tak dost. Ukázalo se to při úterních primárkách v Pennsylvánii a Kentucky, kde se rozhodovalo o tom, kdo bude za republikány a demokraty kandidovat v listopadových volbách do Kongresu.

V obou státech slavili totiž vítězství outsideři, kteří v předvolební kampani neměli podporu vedení svých stran.

V Pennsylvánii musel uznat svou porážku stávající demokratický senátor Arlen Specter, zatímco v Kenntucky vyhrál republikánskou nominaci oční lékař Rand Paul, který se hlásí k hnutí Tea Party, nově ustavené politické formaci ultrakonzervativní pravice.

"Mám určité poselství, poselství od Tea Party a to je velmi hlasité a jasné a slova dvakrát neváží," prohlásil Paul krátce po svém vítězství v kentuckém Bowling Green. "Jsme tady, abychom dobyli zpět vládu (ve Washingtonu)".

Tea Party, kterou založila někdejší kandidátka na viceprezidentský úřad za republikány a bývalá aljašská guvernérka Sarah Palinová, se ostře zasazuje za snížení federálních výdajů a demokraty obviňuje z toho, že chce zvýšit daně. Málo pravicově radikální je jí v mnoha ohledech i Republikánská strana.  

Nepopulární reforma zdravotnictví

Pennsylvánské demokraty povede do boje s republikány kongresman Joe Sestak, s nímž se příliš nepočítalo. Specter, který v Senátu zasedal téměř třicet let, loni opustil Republikánskou stranu, protože se podle jeho slov posunula "příliš doprava".

Sarah Palinová, hlavní osobnost Tea Party, pevně věří v úspěch svého hnutí
Sarah Palinová, hlavní osobnost Tea Party, pevně věří v úspěch svého hnutí | Foto: Reuters
 

Letos pomáhal prezidentu Baracku Obamovi Senátem protlačit nepopulární reformu zdravotnictví. Ta má poskytnout zdravotní pojištění třiceti milionům nejchudších Američanů, kteří si je až doposud nemohli dovolit.

Američané jsou nespokojeni s vládami, které v posledních letech utrácely víc, než bylo zdrávo, ať již v rámci výdajů na zbrojení či sanaci bank a velkých koncernů. Stejně málo populární je ale i Obamova reforma zdravotnictví.

"Není vůbec přehnané tvrzení, že lidé chtějí něco nového," tvrdí nová hvězda Tea Party Rand Paul. "Nemají zájem o tytéž staré tváře, tytéž staré politiky. Stávající systém se podle jejich názoru zhroutil a oni si žádají čerstvou krev." 

Čeká demokraty na podzim tsunami?

V listopadových volbách do Kongresu se očekává porážka Demokratické strany, která by mohla přijít o svou většinu jak ve Sněmovně reprezentantů tak i v Senátu.

"Demokraté se připravují na tsunami, mohou přijít o spoustu mandátů," tvrdí hlavní politický komentátor časopisu Newsweek Howard Fineman.

Největší starost dělá Američanům rychle narůstající federální dluh. Zatímco letos činí 14 bilionů dolarů, a přesáhl tak hranici sedmdesáti procent hrubého domácího rozpočtu, v roce 2020 by se mohl vyšplhat na úroveň 100 procent HDP.

Rozpočet na fiskální rok 2009-2010 stanovila Obamova vláda na úrovni 3,5 bilionů dolarů. Sociální výdaje představují 695 miliard, zbrojní výdaje 664 miliard USD. Největší položkou je však zdravotnictví, které spolkne 743 miliard dolarů.

Jedinou útěchu pro demokraty představoval během volebního úterý fakt, že se jim podařilo obhájit křeslo ve Sněmovně reprezentantů na jihovýchodě Pennsylvánie.

To doposud hájil kongresman John Murtha, jenž zemřel v únoru. Republikánského protikandidáta Tima Burnse teď porazil dlouholetý Murthův poradce Mark Critz. 

 

Právě se děje

Další zprávy