Angela Merkelová. Hvězda, kterou všichni podcenili

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
25. 9. 2009 12:30
Životní příběh německé kancléřky dokazuje, že nic není nemožné
Tam, kde se objeví, jí tleskají. Angela Merkelová je populárnější než většina jejích předchůdců.
Tam, kde se objeví, jí tleskají. Angela Merkelová je populárnější než většina jejích předchůdců. | Foto: Reuters

Berlín - Pozná ji každý, zná ji ale jen málokdo. Její rodina se o ní odmítá bavit, mlčí i nejbližší spolupracovníci.

Angele Merkelové, historicky první německé kancléřce, to tak vyhovuje. "Nerada jezdí se zapnutým majáčkem, odmítá početné doprovody a příliš ambiciózní členy ochranky," napsal o ní týdeník Die Zeit.

Skoro ve všem, co dělá, je pravým opakem svého předchůdce.

Gerhardovi Schröderovi (SPD) se přezdívalo "mediální kancléř". Liboval si v okázalostech. V přímém přenosu, před zraky milionů televizních diváků, vyznal své ženě lásku. Přesně to by Angela Merkelová nikdy neudělala.

Umění překvapit

Schröderova nástupkyně nemá záři reflektorů ráda. Je nenápadná, nejradši vchází postranními dveřmi. I proto ji v životě řada lidí - zcela nesprávně - podcenila.

Většině z nich se to pak dříve či později vymstilo. Platí to ostatně i o Schröderovi, jak jízlivě připomínají tvůrci zbrusu nového dokumentu televize ARD "Kancléřka - Angela Merkelová". V den voleb roku 2005 například prohlásil, že jeho sokyně nemá pro řízení státu schopnosti.

Plakát šokoval některé členy CDU.
Plakát šokoval některé členy CDU. | Foto: Reuters

Dnes 55letá Merkelová pak dokázala pravý opak. Nejenže je populárnější než většina kancléřů před ní. Z vystudované fyzičky, která coby vědkyně pobývala i v tehdy ještě československé Akademii věd, se stala nejmocnější žena světa.

Cesta do politiky

Životní příběh Angely Merkelové dokazuje, že nic není nemožné. Jako politická novicka z bývalé NDR uspěla ve straně, kde dominovali téměř výhradně "muži ze Západu".

Ani cesta ke křesťanským demokratům ale nebyla zrovna přímá. Dcera evangelického faráře se do politiky dostala vlastně náhodou.

Na podzim roku 1989 hledalo jedno z východoněmeckých opozičních uskupení někoho, kdo by dokázal zacházet s darovaným počítačem. A mladá Angela se přihlásila.

Demokratická změna, jak si hnutí říkalo, se později připojila k CDU. Merkelová kandidovala v prvních celoněmeckých volbách. Pak si ji vyhlédl Helmut Kohl.

Zásluhy Helmuta Kohla

Dva nejvlivnější lidé světa: mocný muž Barack Obama a mocná žena Angela Merkelová.
Dva nejvlivnější lidé světa: mocný muž Barack Obama a mocná žena Angela Merkelová. | Foto: Reuters

Kancléř-sjednotitel rychle rozpoznal nový politický talent. Z Merkelové se záhy stala ministryně.

Kohl - i když tentokrát nechtěně - ji o několik let později katapultoval i do nejvyššího patra německé politiky.

Na konci devadesátých let zmítala Křesťansko-demokratickou stranou velká sponzorská aféra, v níž hrál klíčovou roli právě dlouholetý německý kancléř. Merkelová brzy pochopila, že pokud se chce CDU dostat z krize, musí se od své politické ikony "odstřihnout".

Ve vlivném konzervativním listu Frankfurter Allgemeine Zeitung proto zveřejnila článek, v němž se od Helmuta Kohla rezolutně distancovala. A vyzvala spolustraníky, aby udělali totéž.

V dubnu 2000 ji CDU zvolila nevídanou většinou 96 procent hlasů novou šéfkou strany. Cestou na úplný vrchol pak ještě "odrovnala" v Česku dobře známého bavorského premiéra Edmunda Stoibera, když mu v pravý moment přenechala post oficiálního kandidáta na kancléře.

Stoiber byl dalším z řady rivalů, kteří Merkelovou podcenili. Volby v roce 2002 s Gerhardem Schröderem prohrál.

Jako včelička

Nechá-li se některý z jejích známých přeci jen přemluvit, aby popsal, jaká Angela Merkelová doopravdy je, pak mluví výhradně o kancléřčiných profesních kvalitách.

"Je pilná jako včelička, má vynikající analytické schopnosti a dokáže v chaosu vybudovat strukturu," řekl v rozhovoru pro Die Zeit Lothar de Maiziere, poslední předseda vlády NDR.

Zvědavci, které zajímá i Angelin soukromý život, si musí počkat, až o sobě něco utrousí sama kancléřka. Letos před volbami se to - kupodivu - stalo hned několikrát.

Pragmatička. I v péči o vizáž

S novináři mluvila o svém muži, profesoru fyzikální a teoretické chemie Joachimovi Sauerovi, o jeho synech a vnoučeti, o tom, jak to chodí u Sauerů-Merkelů doma.

Kancléřka je háklivá na fotky, na nichž nevypadá zrovna ideálně. Novinářům to pak umí dát náležitě najevo.
Kancléřka je háklivá na fotky, na nichž nevypadá zrovna ideálně. Novinářům to pak umí dát náležitě najevo. | Foto: Reuters

Vždycky v pátek prý manželovi napíše seznam věcí, které doma chybí. "A on pak nakoupí na víkend," řekla kancléřka v rozhovoru pro časopis Emma.

Co se péče o zevnějšek týče, má jako předsedkyně vlády k dispozici vizážistku. I v tomhle je ale pragmatička. "Účes musí vydržet dvanáct nebo více hodin. A rozhodně si nemohu nechat každé dvě hodiny přepudrovat nos," uvedla.

Když je náhodou doma, obléká se jako všichni ostatní. "Nejradši chodím v džínách a svetru," poodkryla koncem léta své soukromí.

 

Právě se děje

Další zprávy