Washington - Ještě na jaře se sociální sítě zdály být jasnou budoucností masové komunikace. Podle mnohých se totiž právě sociální sítě pro svou všudypřítomnost a zároveň "nepolapitelnost" staly motorem revolucí v arabském světě.
Mohlo se zdát, že klasickým médiím odzvonilo - Facebook, Twitter a další internetové komunikační služby totiž lépe vyhovují požadavkům 21. století.
Pondělní běsnění bouře Sandy ve Spojených státech ale odkrylo jejich odvrácenou tvář.
Především po v Americe nejpoužívanějším Twitteru se začaly šířit záměrné poplašné zprávy a naprosté lži. Tím se obnažila první slabina sociálních sítí - zveřejněné zprávy nikdo neověřuje.
Následovala druhá slabina: z pompézních informací se stávají tzv. virální zprávy, které se šíří geometrickou řadou (tedy rychleji než pravda). Třetí slabinu pak ukázala americká média, když některé neověřené zprávy v zájmu bleskového informačního servisu bezmyšlenkovitě přebírala.
To je případ tweetů původem od majitele účtu @comfortablySmug, jenž psal o zatopené newyorské burze a vodě valící se ulicemi, ještě než hurikán do města vůbec dorazil. Jeho zprávy dokonce odvysílala i CNN, za což se později omluvila.
Omluvil se a vinu přiznal dokonce i sám uživatel, který paniku šířil.
Mystifikovat umí i Češi
Pro další případ nemusíme chodit daleko. Minulý týden se mezi českými uživateli Facebooku začaly šířit fámy o tom, že na Třinecku neznámá posádka auta unesla holčičku a může to udělat znovu.
Případem se začala zabývat policie a ředitelé místních škol varovali rodiče i děti. Nakonec se ukázalo, že jde o fámu, která vznikla spojením dvou nesouvisejících událostí.
Mystifikace a lži, jež se po sociálních sítích šíří, ale samozřejmě nesnižují užitečnost nových nástrojů komunikace. Zejména pokud jde o rychlou komunikaci přátel a příbuzných či bleskové rozesílání informací nejrůznějšími institucemi.
Pokyny rozesílané po Twitteru úřady a záchrannými složkami v USA pravděpodobně zachránily nejeden život.