Rozčilení muslimové zmizeli, ale problémy nekončí

Jiří Just Jiří Just
21. 10. 2012 19:40
Aktuálně.cz mluvilo o muslimech s ruským politologem Ruslanem Kurbanovem
Demonstranti v muslimských zemích jsou přesvědčeni, že za urážlivé dílo není odpovědný jen autor, ale především vláda země, v níž dílo vzniklo.
Demonstranti v muslimských zemích jsou přesvědčeni, že za urážlivé dílo není odpovědný jen autor, ale především vláda země, v níž dílo vzniklo. | Foto: Reuters

Moskva (od našeho spolupracovníka) - Vlna nepokojů a bouřlivých demonstrací, kterou vyvolal kontroverzní snímek Nevinnost muslimů, pomalu utichá. Antizápadní běsnění tisíců muslimů na Blízkém východě, ale i v Evropě, znovu ukázalo, že po arabském jaru napětí z muslimského světa nevyprchalo.

Naopak - že může mít novou podobu.

"Celkově dochází k usilovné emancipaci muslimského světa. Muslimský svět se dostává do nové etapy vývoje," vysvětluje Ruslan Kurbanov, politolog a spolupředseda hnutí Ruský kongres kavkazských národů.

Aktuálně.cz: Co to bylo za protesty, které v arabském světě vypukly v souvislosti se skandálním filmem Nevinnost muslimů?

Ruslan Kurbanov: Aby bylo možné pochopit reakci muslimů na skandální film, je nutné pochopit, k čemu došlo v muslimském světě za posledních 15 až 20 let. Díky rozvoji internetu a panarabských satelitních televizí do tradičního, patriarchálního muslimského světa náhle vtrhla svoboda politických názorů a slova, která je pro tento region dost nezvyklá.

Protesty proti hanobení Proroka.
Protesty proti hanobení Proroka. | Foto: Reuters

Pokud na Západě není kritika náboženství nic neobvyklého, muslimové takové jednání považují za tu nejtěžší urážku.

Demonstranti v muslimských zemích jsou přesvědčeni, že za urážlivé dílo není odpovědný jen autor, ale především vláda země, (v níž dílo vzniklo). Pokud americký režisér natočil film, muslimové jsou přesvědčeni, že vláda Spojených států musí nést odpovědnost. Proto v řadě zemí došlo například k útokům na americká velvyslanectví.

A.cz: Tak bouřlivá reakce se tedy dala čekat?

Islámští duchovní a náboženské autority neschvalují útoky na velvyslanectví. To absolutně odporuje samotnému duchu islámu.

Avšak v posledních několika desítkách let bylo vědomí muslimů deformováno nekončící západní agresí, proto nelze přesně odhadnout, jak bude "arabská ulice" na podobné provokace reagovat. Radikalizovaná část společnosti přitom odmítá poslouchat své náboženské autority a touží se pomstít za příkoří.

Myslím si však, že nedávná vlna násilí vůči západním ambasádám je záměrně vytvořena někým, kdo se tímto způsobem snaží realizovat své politické plány. Ať už se jedná o diskreditaci muslimů v očích Západu, nebo například torpédování předvolební kampaně Baracka Obamy.

A.cz: Vy tedy nevěříte, že film vznikl náhodně? Jako umělecká reakce na příkoří, kterému jsou vystavováni koptové v Egyptě?

V západní společnosti je mnoho různých neadekvátních lidí s neadekvátní psychikou, kteří neustále něco natáčí, něco prohlašují. Je jich mnoho a tam, kde každý může hlásat jakýkoliv názor, nejsou ničím zvláštní.

An Afghan protester shouts while holding a sign during a peaceful demonstration in Kabul September 20, 2012. Hundreds of Afghans protested against a U.S.-made film that they said insulted the Prophet Mohammad. REUTERS/Mohammad Ismail (AFGHANISTAN - Tags: RELIGION CIVIL UNREST POLITICS) Published: Zář. 20, 2012, 9:08 dop.
An Afghan protester shouts while holding a sign during a peaceful demonstration in Kabul September 20, 2012. Hundreds of Afghans protested against a U.S.-made film that they said insulted the Prophet Mohammad. REUTERS/Mohammad Ismail (AFGHANISTAN - Tags: RELIGION CIVIL UNREST POLITICS) Published: Zář. 20, 2012, 9:08 dop. | Foto: Reuters

Problém je v tom, že i když na Západě nemají jejich aktivity nijak tragické následky, v muslimském světě vyvolávají obrovskou vlnu násilí. A jistě existují síly, které nemohou odolat pokušení tuto vlnu vyvolat a využít ji ve svůj prospěch. Stačí zmínit případy Theo van Gogha, Geerta Wilderse nebo Salmana Rushdieho.

A.cz: Nabízí se otázka: Nemají antizápadní protesty určitou spojitost s arabským jarem? Není to jeho pokračování?

Arabské jaro bylo směřováno proti vlastním sekulárním diktátorským režimům, které - samozřejmě - byly částečně vnímány jako nástroj Západu k potlačení svobody v muslimském světě. Jedním ze směrů arabského jara bylo i osvobození potlačované islámské aktivity, islámské energie. A tato uvolněná energie teď může být nasměrována proti těm, kteří uráželi islám: režisérům, karikaturistům a podobě.

Celkově však lze říct, že dochází ke stále větší emancipaci muslimského světa. Muslimský svět se dostává do nové etapy vývoje.

Tato emancipace je podobná emancipaci, kterou si Židé prošli na začátku dvacátého století, když začali opouštět ghetta a pracovat na svých politických a ideologických programech. K podobné emancipaci nyní dochází v islámském světě.

A.cz: A je to dobře?

Islámská emancipace bude mít beze sporu své minusy. Období nestability v islámském světě bude docela dlouhé - dvě až tři desetiletí. Ale dokud islámský svět nenajde svůj model realizace politické, sociální a ekonomické aktivity v rámci islámských hodnot, po vzoru malajsijského nebo tureckého modelu, dokud nebude islámský svět stabilní, bude docházet i k výbuchům násilí a agrese. To je zřejmé.

A.cz: Nevinnost muslimů vyvolala nepokoje doslova po celém světě. K demonstracím docházelo nejen na Blízkém východě, ve Francii, ale také v Řecku. Proč proti skandálnímu filmu veřejně neprotestují také muslimové v Rusku?

Mezi muslimy najdeme tři skupiny, každá z nich reagovala na provokativní film a další skandály různě.

Muslimky se modlí během ramadánu v jedné z mešit v jižní provincii Thajska Pattani.
Muslimky se modlí během ramadánu v jedné z mešit v jižní provincii Thajska Pattani. | Foto: Reuters

Západní muslimové, žijící už bezmála 50 let v Evropě a v USA, si zvykli na názorovou svobodu, na různé podivíny a provokatéry. Muslimové nemohou na každého provokatéra reagovat. Nemají na to síly, zdroje ani čas. Chápou, že to je zbytečné, protože si zvolili život ve svobodné společnosti a vědí, že i takové projevy jsou zde určitou normou.

Co se týká muslimského světa, tak ten na takovou svobodu a absenci morálních hranic není zvyklý. Zákony, podle kterých funguje informační, postmoderní společnost, jsou pro ně něco nového. Do této svobody se doslova zřítili před pouhým desetiletím - s rozšířením televize Al-Džazíra a internetu. A to je pro ně určitý informační a kulturní šok. Proto je reakce blízkovýchodních muslimů tak bouřlivá.

Co se týká ruských a postsovětských muslimů vůbec, ti si zvykli žít v mnohem různorodější společnosti. A to, že existují různí provokatéři, pro ně není nic neobvyklého. 

Zároveň je mezi nimi přítomna vysoká míra politické pasivity až apatie. Proto i když je něco urazí, nebudou protestovat. Chybí jim tradice politického protestu i rychlé mobilizace, jaká je přítomna na Blízkém východě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Union Berlín dvěma góly ze standardních situací porazil Lipsko

Fotbalisté Unionu Berlín v generálce na čtvrteční zápas proti pražské Slavii v Evropské konferenční lize porazili v německé lize Lipsko 2:1. Úřadující vicemistr prohrál poprvé v klubové historii tři bundesligová utkání za sebou. Union skóroval ze dvou standardních situací. Skóre otevřel v 6. minutě Awoniyi, který po rohovém kopu a hlavičce Baumgartla dorazil míč podrážkou do sítě. Nigerijský útočník dal devátý gól v soutěži a je třetí v tabulce střelců. Lipsku se povedlo brzy vyrovnat, když gólman Andreas Luthe nezkrotil skákavou střelu Christophera Nkunkua z dálky. O výhře berlínského celku rozhodl v 57. minutě Baumgartl, jenž zblízka poslal do sítě odražený míč.

Před víkendovými zápasy 14. kola poskočil Union na čtvrté místo, Lipsko je osmé.

Berlínský tým hrál v sestavě Luthe - Friedrich, Knoche, Baumgartl - Khedira, Prömel - Ryerson, Giesselmann - Kruse (72. Haraguči) - Becker (80. Voglsammer), Awoniyi (80. Behrens).

před 6 hodinami

Sáblíková skončila na trojce v Salt Lake City pátá

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila páté místo na trati 3000 metrů na Světovém poháru v Salt Lake City a o jednu příčku si polepšila oproti úvodní trojce v Polsku. I třetí závod na dlouhé trati v sezoně vyhrála Nizozemka Irene Schoutenová, jež na rychlé dráze v Utahu atakovala světový rekord české reprezentantky.

Sáblíková zajela čas 3:56,719. Ve třetí rozjížďce od konce prohrála přímý duel s Norkou Ragne Wiklundovou, která nakonec skončila třetí.

Aktualizováno před 7 hodinami

V Michiganu po střelbě na střední škole obvinili také rodiče údajného útočníka

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele smrtící úterní střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obviněním ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura oznámila stíhání Jamese a Jennifer Crumbleyových, jejichž chování bylo podle prokurátorky Karen McDonaldové horší než pouhá nedbalost. Dvojici se nepodařilo ihned zadržet, úřady po ní pátrají.

Kvůli úterní střelbě na škole v obci Oxford severně od Detroitu přišli o život čtyři studenti, dalších sedm lidí utrpělo zranění. Strážníci na místě zadrželi údajného pachatele, který na školu také docházel. Následně byl obviněn ze čtyřnásobné vraždy, terorismu a dalších trestných činů, stíhán je jako dospělý.

Podle agentury Reuters se nestává často, aby byli v souvislosti s útoky mladých střelců na amerických školách obviněni i rodiče. Úřady v Michiganu se ale touto cestou vydaly ve světle zjištění o počínání Crumbleyových. Mimo jiné se ukázalo, že poloautomatickou pistoli použitou při útoku koupil James Crumbley minulý týden za přítomnosti svého syna. Podle prokurátorky McDonaldové byla zbraň v nezamčeném šuplíku v ložnici rodičů a jejich synovi byla podle všeho "volně dostupná".

Média ovšem podotýkají, že žádný zákon v Michiganu neukládá vlastníkům zbraní povinnost držet je mimo dosah mladistvých. McDonaldová na tiskové konferenci popisovala i další aspekty případu a hovořila o reakci rodičů na nedávné upozornění školy, že si Ethan při vyučování na mobilu vyhledával náboje do střelných zbraní. Jeho matka prý nereagovala na zprávy od vedení školy, svému synovi ale napsala: "Nejsem na tebe naštvaná. Musíš se naučit dělat to tak, aby tě nenachytali."

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Schůzka Bidena s Putinem se odehraje prostřednictvím videokonference

Nadcházející jednání prezidentů Ruska Vladimira Putina a USA Joea Bidena se uskuteční ve formátu videokonference. Na přesném termínu rozhovoru se ještě pracuje. Podle agentury TASS to dnes řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov ve čtvrtek řekl, že Moskva doufá, že v "nejbližších dnech" dojde na "kontakt" Putina a Bidena, ale datum ještě dojednáno není. Následně šéf americké diplomacie uvedl, že prezidenti budou o eskalaci kolem Ukrajiny "pravděpodobně" hovořit "v blízké budoucnosti".

"Přesné datum stále není dohodnuto, stále se na tom pracuje," odpověděl Peskov na otázku týkající se upřesnění informací o možném jednání šéfů Kremlu a Bílého domu. "Bude to videokonference," dodal s tím, že jeden ze zvažovaných termínů je 7. prosince.

Řekl rovněž, že zatím nepanuje přesná shoda ohledně případné účasti delegací obou zemí na jednáních. "Všechny tyto nuance musí být ještě potvrzeny," poznamenal mluvčí Kremlu. Očekává od nich "pozitivní signál o potřebě stabilizovat rusko-americké vztahy".

Zdroj: ČTK
Další zprávy