Hurikán Dorian zesílil na stupeň "extrémně nebezpečný". Pobřeží se chystá na nejhorší

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 8. 2019 9:12
Hurikán Dorian mířící k Floridě opět zesílil. Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) oznámilo, že živel přerostl v extrémně nebezpečný hurikán čtvrté kategorie na pětistupňové škále. V některých pobřežních floridských okresech začnou v neděli ráno povinné evakuace.
Hurikán Dorian.
Hurikán Dorian. | Foto: Reuters

Trasa hurikánu zatím není zcela jistá, ale zveřejňují se počítačové projekce. Podle některých se hurikán nakonec stočí na sever a floridskému pobřeží se těsně vyhne. Ředitel soukromé meteorologické služby Jeff Masters řekl, že "je určitá naděje".

Projekce Národního střediska pro hurikány (NHC) ale ukazují, že Dorian na pevninu dorazí poblíž Fort Pierce, které se nachází zhruba 110 kilometrů severně od sídla Donalda Trumpa Mar-a-Lago.

Pak by se mohl stočit na sever a pokračovat podél pobřeží. NHC ovšem upozorňuje, že trasa je stále nejistá a jakákoli malá odchylka v pohybu může bouři zanést nad pevninu, ale také jenom k pobřeží.

V sobotu kolem osmé hodin ráno středoevropského času byl Dorian podle NHC zhruba 540 kilometrů východně od Baham a 820 kilometrů východně od Palm Beach. Vítr měl sílu 220 kilometrů v hodině.

Šerif okresu Brevard Wayne Ivey v noci oznámil, že v neděli v 08:00 místního času (14:00 středoevropského) začne v oblasti povinná evakuace, která zahrne také Kennedyho vesmírné středisko. Okres Martin zahájí povinnou evakuaci o dvě hodiny později, v Indian River bude evakuace dobrovolná. Všechny tyto oblasti leží severně od Miami.

Lidé se připravují na příchod hurikánu.
Lidé se připravují na příchod hurikánu. | Foto: Reuters

Prezident Trump už v úterý v noci kvůli bouři vyhlásil stav nouze a nařídil poskytnout federální pomoc místním úřadům.

Příchod hurikánu na Floridu se očekává začátkem příštího týdne. Úřady na floridském pobřeží začaly distribuovat pytle s pískem a obyvatelé horečně nakupují balenou vodu a další zásoby.

Lidé se připravují na příchod hurikánu.
Lidé se připravují na příchod hurikánu. | Foto: Reuters

Floridský guvernér Ron DeSantis vyzval obyvatele, aby si pořídili zásoby potravin, vody a léků nejméně na týden. Panují obavy, že Dorian by se mohl stát nejsilnějším hurikánem, který Floridu za posledních téměř 30 let zasáhl.

Dorian už prošel severem Karibiku a na portorických ostrovech Vieques a Culebra způsobil výpadky proudu a záplavy.

 

Právě se děje

Další zprávy