Portoriko a Florida vyhlásily stav nouze kvůli hurikánu Dorian

ČTK ČTK
28. 8. 2019 23:52
Portoriko a stát Florida ve středu vyhlásily stav nouze kvůli blížícímu se hurikánu Dorian. Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) vydalo varování také pro Dominikánskou republiku a Americké a Britské Panenské ostrovy.
Následky hurikánu. Ilustrační foto.
Následky hurikánu. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ve středu odpoledne místního času (20:00 SELČ) se Dorian nacházel u Panenských ostrovů, postupoval rychlosti 21 kilometrů v hodině na severozápad a doprovázel ho vítr o rychlosti 120 kilometrů v hodině. Po přechodu přes Panenské ostrovy vstoupí nad Atlantik a v sobotu by mohl podle aktuálního vývojového modelu zasáhnout Bahamy. V cestě hurikánu, který nad Atlantikem ještě nabere na síle, je také americký stát Florida, nad který by mohl vstoupit příští týden v pondělí.

Meteorologové původně předpovídali, že se Dorian Portoriku vyhne. Živel ale na poslední chvíli změnil směr, takže východním portorickým ostrovům Vieques a Culebra hrozí přímý zásah.

Poté, co ve středu Dorian zesílil z tropické bouře na hurikán, vyhlásil stav nouze také stát Florida. "Vyhlašuji stav nouze, abych měl jistotu, že Florida bude plně připravena na hurikán Dorian," prohlásil floridský guvernér Ron DeSantis ve středu večer a vyzval obyvatele východního pobřeží, aby hurikán bedlivě sledovali a vytvořili si zásoby potravin, vody a léků na sedm dní.

Vyhlášení stavu nouze pro Portoriko, které je ostrovním státem přidruženým k USA, schválil šéf Bílého domu Donald Trump. Vyhlášení stavu nouze umožní ostrovu čerpat peníze a pomoc z federálních zdrojů.

V září 2017 zdevastoval Portoriko ničivý hurikán Maria a ostrov se z jeho úderu stále ještě zcela nevzpamatoval. Také nyní panují obavy, že by tropická bouře Dorian mohla způsobit přerušení dodávek elektrické energie, sesuvy půdy, rozsáhlé záplavy a další škody.

O víkendu už Dorian jako tropická bouře způsobil přerušení dodávek elektřiny na ostrovech Barbados a Sv. Lucie.

 

Právě se děje

Další zprávy