Hurikán Dorian míří k Floridě. Udělejte si zásoby na týden, vyzval guvernér

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 8. 2019 19:24
Hurikán Dorian způsobil v severním Karibiku jen omezené škody a ve středu večer region opustil. Směřuje však dál na západ Atlantickým oceánem, kde podle amerického Národního střediska pro hurikány výrazně zesílí a o víkendu zasáhne Bahamy a Floridu. V neděli by mohl Floridu bičovat vítr o rychlosti přes 200 kilometrů v hodině, ohrožen může být i jih Georgie. Karibik ale vyvázl jen s omezenými škodami.
Americké Panenské ostrovy po zásahu hurikánem Dorian.
Americké Panenské ostrovy po zásahu hurikánem Dorian. | Foto: Reuters

Americký prezident Donald Trump nařídil federální pomoc Americkým Panenským ostrovům, od nichž se už hurikán vzdálil. Tam a rovněž na Britských Panenských ostrovech a na portorických ostrovech Vieques a Culebra způsobil výpadky proudu a záplavy.

"Jsme šťastní, protože nejsou hlášeny žádné škody," řekl AP starosta Culebry William Solís.

Trump už v úterý v noci kvůli bouři vyhlásil stav nouze a nařídil federální pomoc místním úřadům. Stav nouze vyhlásil ve středu po Portoriku i stát Florida. Po zesílení by tam ještě Dorian mohl napáchat značné škody.

Na americkou pevninu by však neměl dorazit než o víkendem, teď mu v cestě stojí Bahamy, které se silným větrem musejí počítat od soboty.

Floridský guvernér Ron DeSantis vyzval obyvatele východního pobřeží Floridy, aby si udělali zásoby potravin a vody na nejméně sedm dní.

"Vše naznačuje, že tento víkend Svátku práce bude silný hurikán buď v blízkosti Floridy, nebo nad ní," oznámilo Národní středisko pro hurikány (NHC). Pobřežní stráž doporučila majitelům soukromých lodí z Key Westu, aby svá plavidla do amerického Svátku práce, tedy do pondělí, umístili do bezpečného přístavu.

Trump na Twitteru obyvatele Floridy vyzval, aby se na příchod hurikánu připravili a poslouchali příkazy státních i federálních úřadů. "Je to opravdu velký hurikán, možná jeden z největších!" dodal prezident. Později v rozhlasové stanice Fox News Radio prohlásil, že americké úřady byly na hurikán připraveny v době, kdy udeřil na Portoriku, a že připravené budou i na Floridě.

Středisko NHC dosud očekávalo, že při dosažení americké pevniny může mít Dorian sílu hurikánu třetí kategorie, který provází vítr o rychlosti do 207 kilometrů v hodině. Nové předpovědi ale naznačují, že může zesílit až na čtvrtou z pěti kategorií.

Podle NHC byl Dorian dopoledne místního času více než 200 kilometrů severně od portorického San Juanu a postupoval rychlostí 21 kilometrů v hodině na severozápad.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Vlak u Nymburka srazil člověka. Železniční provoz je omezen

Osobní vlak ve čtvrtek ráno srazil na železniční trati mezi Nymburkem a Poděbrady člověka. Provoz dálkových i regionálních vlaků byl v uvedeném úseku zastaven. Na webu to uvedly České dráhy. Omezení kvůli nehodě, která se stala před 05:30, by podle jejich předběžného odhadu mělo trvat zhruba do 07:00.

Další zprávy