Hurikán Dorian míří k Floridě. Udělejte si zásoby na týden, vyzval guvernér

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 8. 2019 19:24
Hurikán Dorian způsobil v severním Karibiku jen omezené škody a ve středu večer region opustil. Směřuje však dál na západ Atlantickým oceánem, kde podle amerického Národního střediska pro hurikány výrazně zesílí a o víkendu zasáhne Bahamy a Floridu. V neděli by mohl Floridu bičovat vítr o rychlosti přes 200 kilometrů v hodině, ohrožen může být i jih Georgie. Karibik ale vyvázl jen s omezenými škodami.
Americké Panenské ostrovy po zásahu hurikánem Dorian.
Americké Panenské ostrovy po zásahu hurikánem Dorian. | Foto: Reuters

Americký prezident Donald Trump nařídil federální pomoc Americkým Panenským ostrovům, od nichž se už hurikán vzdálil. Tam a rovněž na Britských Panenských ostrovech a na portorických ostrovech Vieques a Culebra způsobil výpadky proudu a záplavy.

"Jsme šťastní, protože nejsou hlášeny žádné škody," řekl AP starosta Culebry William Solís.

Trump už v úterý v noci kvůli bouři vyhlásil stav nouze a nařídil federální pomoc místním úřadům. Stav nouze vyhlásil ve středu po Portoriku i stát Florida. Po zesílení by tam ještě Dorian mohl napáchat značné škody.

Na americkou pevninu by však neměl dorazit než o víkendem, teď mu v cestě stojí Bahamy, které se silným větrem musejí počítat od soboty.

Floridský guvernér Ron DeSantis vyzval obyvatele východního pobřeží Floridy, aby si udělali zásoby potravin a vody na nejméně sedm dní.

"Vše naznačuje, že tento víkend Svátku práce bude silný hurikán buď v blízkosti Floridy, nebo nad ní," oznámilo Národní středisko pro hurikány (NHC). Pobřežní stráž doporučila majitelům soukromých lodí z Key Westu, aby svá plavidla do amerického Svátku práce, tedy do pondělí, umístili do bezpečného přístavu.

Trump na Twitteru obyvatele Floridy vyzval, aby se na příchod hurikánu připravili a poslouchali příkazy státních i federálních úřadů. "Je to opravdu velký hurikán, možná jeden z největších!" dodal prezident. Později v rozhlasové stanice Fox News Radio prohlásil, že americké úřady byly na hurikán připraveny v době, kdy udeřil na Portoriku, a že připravené budou i na Floridě.

Středisko NHC dosud očekávalo, že při dosažení americké pevniny může mít Dorian sílu hurikánu třetí kategorie, který provází vítr o rychlosti do 207 kilometrů v hodině. Nové předpovědi ale naznačují, že může zesílit až na čtvrtou z pěti kategorií.

Podle NHC byl Dorian dopoledne místního času více než 200 kilometrů severně od portorického San Juanu a postupoval rychlostí 21 kilometrů v hodině na severozápad.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Stav šéfa KSČM Filipa se po středečním infarktu zlepšuje, nemocnici by mohl opustit v pátek

Stav šéfa KSČM Filipa se po středečním infarktu a následném kardiologickém zákroku zlepšuje. Všeobecnou fakultní nemocnici na pražském Karlově náměstí ale ve čtvrtek ještě neopustí. Pro ČTK to řekla mluvčí nemocnice Marie Heřmánková.

Pokud se nic nezmění, mohl by podle Heřmánkové Filip hospitalizaci ukončit v pátek. Lékaři Filipův infarkt zachytili v časném stadiu. Ve středu uvedli, že to dává pacientovi naději na časné propuštění do domácí péče. Pětašedesátiletý Filip hned ve středu po zprůchodnění cév avizoval, že v pátek bude zpět v práci. Podle jeho spolupracovníků šlo spíš o jeho přání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy