Trump do Polska nepoletí kvůli hurikánu, pošle viceprezidenta

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 8. 2019 23:40
Americký prezident Donald Trump zrušil svou nadcházející cestu do Polska kvůli hurikánu Dorian, který se řítí na Floridu. Hlavu Bílého domu bude tak ve Varšavě zastupovat viceprezident Mike Pence. Informovala o tom agentura AP.
Donald Trump
Donald Trump | Foto: Reuters

Trump zrušení cesty oznámil v Růžové zahradě Bílého domu. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že největší prioritu nyní má bezpečnost Američanů, kteří stojí v cestě hurikánu, a proto je "velmi důležité", aby zůstal ve Washingtonu. Doplnil, že dříve dnes o zrušení své návštěvy informoval polského prezidenta Andrzeje Dudu a že v brzké době chce naplánovat jinou cestu do Polska. Kancléř polského prezidenta Krzysztof Szczerski podle agentury Reuters oznámil, že by Trump mohl Polsko navštívit v nadcházejících měsících.

Trump měl zahájit dvoudenní návštěvu Polska v neděli. Na místě se měl zúčastnit ceremonie u příležitosti 80. výročí začátku druhé světové války. Polská vláda měla v plánu během návštěvy také podepsat se Spojenými státy dohodu o bezpečnosti a spolupráci v oblasti mobilních sítí páté generace (5G). Nyní bude na místě Trumpa zastupovat viceprezident.

Minulý týden Trump zrušil cestu do Kodaně, která se měla uskutečnit začátkem září, kvůli tomu, že s ním dánská premiérka Mette Frederiksenová nechtěla probrat případný prodej Grónska Spojeným státům.

Hurikán Dorian po přechodu přes severní Karibik nyní postupuje dál na západ Atlantickým oceánem, kde podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) výrazně zesílí a o víkendu zasáhne Bahamy a Floridu. V neděli by mohl Floridu bičovat vítr o rychlosti přes 200 kilometrů v hodině, ohrožen může být i jih Georgie. Karibik ale vyvázl jen s omezenými škodami.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Vlak u Nymburka srazil člověka. Železniční provoz je omezen

Osobní vlak ve čtvrtek ráno srazil na železniční trati mezi Nymburkem a Poděbrady člověka. Provoz dálkových i regionálních vlaků byl v uvedeném úseku zastaven. Na webu to uvedly České dráhy. Omezení kvůli nehodě, která se stala před 05:30, by podle jejich předběžného odhadu mělo trvat zhruba do 07:00.

Další zprávy