Washington - Hubbleův vesmírný teleskop amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) zachytil výtrysky vodní páry na mrazivém jižním pólu Jupiterova měsíce Evropy.
Pokud další pozorování toto zjištění potvrdí, bude Evropa druhým měsícem ve sluneční soustavě, kde bylo něco takového zaznamenáno. Informovala o tom ve čtvrtek na svých internetových stránkách NASA.
Předchozí vědecké objevy učiněné prostřednictvím jiných zdrojů již naznačily, že se pod ledovým příkrovem Evropy skrývá oceán.
Experti si zatím nejsou zcela jistí, zda zaznamenaná vodní pára pochází z vody vytrysklé na povrch, ale podle nich je to nejpravděpodobnější vysvětlení.
Podle NASA o výsledcích pozorování Evropy Hubbleovým teleskopem ve čtvrtek informovali vědci na zasedání Americké geofyzikální unie konaném v San Francisku.
"Nejprostším vysvětlením této vodní páry je, že pochází z vody vytrysklé na povrch Evropy," sdělil jeden z badatelů Lorenz Roth z výzkumného ústavu v San Antoniu.
"Pokud tato pára je spojena s vodním oceánem, který, jak jsme si jistí, existuje pod povrchem Evropy, tak to znamená, že v budoucnu bude možné prozkoumat chemické složení potenciálně obyvatelného prostředí Evropy přímo. Tedy bez nutnosti provrtávat se vrstvami ledu. A to je mimořádně vzrušující," dodal.
V roce 2005 družice NASA Cassini zaznamenala výtrysky vodní páry a prachu z povrchu Saturnova měsíce Encelada. Následně byly v těchto oblacích potvrzeny částice ledu a prachu. Na Evropě zatím byla detekována pouze vodní pára.