Grafika: Strach z Huaweie. Západ burcuje kvůli špionáži, Čína vyrazila do protiútoku

Martin Novák Denis Chripák Martin Novák, Denis Chripák
4. 2. 2019 5:30
Firma Huawei patří na špičku čínského průmyslu a exportu. Bezpečnostní obavy v USA, Evropě a Austrálii ale začaly psát úplně jinou kapitolu.

Rok 1987: bývalý důstojník Žen Čeng-fej a zrod firmy

Ve svém bytě ve městě Šen-čen u hranice s Hongkongem založil firmu bývalý důstojník Čínské lidové osvobozenecké armády Žen Čeng-fej. Nakupoval telefony a telekomunikační zařízení v Hongkongu, následně zboží prodával na čínském venkově.

Postupně expandoval do světa, v roce 2005 získal první kontrakt ve Velké Británii. Dnes jsou výrobky Huawei k dostání ve více než 170 zemích světa.

„Miluji svou zemi a podporuji komunistickou stranu. Neudělal bych ale nic, co by poškodilo jinou zemi světa," řekl v polovině ledna Žen Čeng-fej, když po dlouhé době poskytl rozhovor. „Mezi mými politickými názory a podnikatelskou činností firmy Huawei neexistuje žádná spojitost."

Majetek Žen Čeng-feje je odhadován na 3,5 miliardy dolarů (zhruba 78 miliard korun).

Pozice Huaweie na světovém trhu

1. místo

v prodeji telekomunikačních zařízení na světě

2. místo

v prodeji smartphonů na světě (za jihokorejskou firmou Samsung)

14,6 %

světového trhu s telekomunikačními zařízeními ovládá Huawei

206 mil.

chytrých telefonů (prodej v roce 2018)

100 mil.

tabletů (prodej v roce 2018)

109 mld.

dolarů firma utržila za své výrobky v roce 2018

Nebezpečný Huawei

Některé tajné služby tvrdí, že výrobky Huawei skrývají značná bezpečnostní rizika. Česká Bezpečnostní informační služba (BIS) varovala před čínskou firmou už v roce 2014. Podobně zpochybňují bezpečnost jejích telefonů i Američané.

Hlavní argumenty:

Firma může citlivá data předávat čínské rozvědce.

Všechny velké čínské firmy musí spolupracovat s vládou a Komunistickou stranou Číny.

Byznys a politika státu či strany jsou v Číně spojené nádoby.

Vznik a rozmach společnosti Huawei je spojen s Čínskou lidovou osvobozeneckou armádou.

Čína má dlouhou historii průmyslové špionáže a kopírování výrobků zejména v Evropě a USA.

Západní státy opakovaně obvinily Čínu nebo na čínský režim napojené hackery z kybernetických útoků na různé instituce a firmy.

Proč existují pochybnosti o zapojení Huaweie do budování 5G sítě?

Síť nové generace je připravovaný telekomunikační standard nové mobilní sítě. Bude základem veškerých hlavních inovací. Bude zajišťovat ovládání většiny přístrojů a měla by vést například k rychlejší dopravě a rozvoji samořiditelných automobilů. Síť 5G zvýší přenosovou rychlost dat o stovky procent.

Podíl Huaweie na budování sítě 5G by mohl vést například k tomu, že Čína by v době krize mohla v některé zemi tzv. vypnout klíčovou infrastrukturu.

Jak se k Huaweii staví některé státy

Česká republika

 • Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování před používáním softwaru i hardwaru Huawei loni 17. prosince.
 • Varování ale odmítají prezident Miloš Zeman a předseda KSČM Vojtěch Filip.
 • Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že vláda analyzuje možná rizika.
 • Ministerstvo financí vyřadilo Huawei z veřejné zakázky na vybudování portálu Moje daně pro Generální finanční ředitelství.
 • Slovensko

 • Slovenský premiér Peter Pellegrini řekl, že jeho vláda zatím nemá žádné důkazy o bezpečnostní hrozbě spojené s firmou Huawei.
 • Polsko

 • Polští politici se kloní k tomu, aby byla firma Huawei vyřazena z tendrů na budování sítě 5G. Své výhrady k čínské společnosti vyjádřil i prezident Andrzej Duda.
 • Na začátku roku polská policie zatkla bývalého důstojníka polské kontrarozvědky a čínského zaměstnance Huaweie. Oba jsou ve vazbě kvůli podezření ze špionáže.
 • Německo

 • Německé zpravodajské služby jsou proti tomu, aby se na budování sítě 5G v Německu podílela společnost Huawei.
 • Spolková vláda však zatím žádné rozhodnutí ohledně vyřazení čínských firem neučinila.
 • Francie

 • Vláda zatím žádné restrikce vůči Huaweii nepřijala.
 • Ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian řekl, že Paříž si uvědomuje možná rizika a přijme „určitá opatření“, až to bude potřeba.
 • Velká Británie

 • Operátor British Telecom vyřadil systémy od Huaweie z klíčových částí současných sítí 3G a 4G.
 • Prestižní Oxfordská univerzita přestala přijímat sponzorské dary od Huaweie.
 • Charitativní organizace Prince’s Trust, kterou založil princ Charles, přestala přijímat příspěvky od Huaweie.
 • USA

 • Před sedmi lety americké tajné služby oznámily, že Huawei se podílí na kybernetické špionáži vůči USA.
 • Spojené státy firmu viní také z toho, že porušovala sankce OSN proti Íránu.
 • Americký mobilní operátor AT&T loni vypověděl obchodní styky s Huaweiem.
 • Spojené státy žádají Kanadu o vydání finanční ředitelky Huaweie Meng Wan-čou. Je obviněna z podvodů. Kanada ředitelku zadržela na základě amerického zatykače. Meng je dcerou zakladatele firmy Žen Čeng-feje.
 • Americké úřady mají zakázáno používat výrobky od Huaweie.
 • Kanada

 • Podle agentury Reuters se v příštích týdnech očekává, že Kanada vyloučí Huawei z vývoje sítě 5G.
 • Poté co Kanada loni v prosinci zadržela finanční ředitelku Huaweie, se napětí mezi severoamerickou zemí a Pekingem stupňuje. Čína následně zadržela dva kanadské občany kvůli podezření z aktivit ohrožujících národní bezpečnost. Dalšímu Kanaďanovi, odsouzenému za pašování drog, změnil soud původní trest 15 let vězení na trest smrti. Podle západních diplomatů v Pekingu šlo o odvetu čínských úřadů.
 • Austrálie

 • Australská vláda vyloučila možnost, že by se Huawei podílel na budování sítě 5G.
 • Jak se Čína brání

  • Vedení společnosti tvrdí, že jde o soukromou, nezávislou firmu.

  • Společnost založila v Německu a Kanadě testovací centra, kde mohou státy, které o to projeví zájem, ověřit bezpečnost výrobků Huawei.

  • Čínská vláda obviňuje USA a další země, že se pod záminkou bezpečnosti snaží zlikvidovat čínskou konkurenci.

  • Peking varuje, že snaha vytlačit Huawei z trhů negativně ovlivní světovou ekonomiku a vědeckou spolupráci mezi Čínou a Západem.

   

  Právě se děje

  před 1 hodinou

  Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

  Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

  Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

  Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

  před 2 hodinami

  Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

  Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

  Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

  Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

  Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

  Zdroj: ČTK
  před 3 hodinami

  Zemřel designér a keramik Václav Šerák

  Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

  Zdroj: ČTK
  před 4 hodinami

  Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

  Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

  Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

  Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

  Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

  Zdroj: ČTK
  Další zprávy