Hrdina z Nice: Abych zastavil atentátníka, musel jsem se vyhýbat živým i mrtvým

Simone Radačičová Simone Radačičová
22. 7. 2016 9:00
Muž, který se pokusil zastavit kamion během útoku v Nice, má konečně tvář. Po bezmála týdnu, kdy nikdo nevěděl, zda člověk na motorce přežil, nebo zemřel, má Francie svého hrdinu. Franck, jenž nezveřejnil své příjmení, dal rozhovor regionálnímu listu Nice Matin, kterému popsal svůj čin. Podařilo se mu odvrátit pozornost útočníka Mohameda Lahouaieje Bouhlela a tím umožnil policii zasáhnout a ukončit atentátníkovu vražednou jízdu. Video, na kterém je vidět motocyklista snažící se zastavit kamion, obletělo celý svět.
Foto: Reuters

Nice - Minulý čtvrtek večer si téměř padesátiletý Franck vyjel v jihofrancouzském Nice se svojí ženou na motorce. "Chtěl jsem vidět ohňostroj, ale přijeli jsme pozdě. Tak jsem řekl ženě, že to nevadí, že si dáme zmrzlinu".

Najednou si uvědomili, že za nimi se řítí dav lidí. "Slyšel jsem výkřiky a moje žena mi řekla 'Zastav, něco se děje'. Nejprve jsme viděli dav lidí, kteří běželi všemi směry, jako kdyby před něčím utíkali. V tu chvíli nás předhonilo nákladní vozidlo," svěřil se Franck, jak probíhal teroristický útok, který si vyžádal 84 mrtvých.

"Mám v hlavě obrázky těl, která létala všude. Okamžitě jsem pochopil, co se děje. Rozhodl jsem se zrychlit. Manželka, která seděla za mnou, mě zatáhla za ruku a zeptala se, kam jedu. Zastavil jsem," dodal muž, který pracuje na letišti v Nice.

Okamžitě přikázal své ženě, aby sesedla z motocyklu. Sám se pak vydal pronásledovat rozjetý nákladní vůz. V tu chvíli myslel jen na jedno – svého syna, který byl na náměstí Masséna, v jehož směru se kamion řítil.

Byl jsem připraven udělat cokoliv

"Abych ho dohnal, musel jsem se vyhýbat lidem. Jak živým, tak mrtvým. Viděl jsem jen zadní část kamionu. Byl jsem rozhodnutý dotáhnout to do konce, udělat cokoliv. Chtěl jsem ho za každou cenu zastavit," vzpomínal.

"Když jsem se dostal na úroveň kabiny, tak mi hlavou projela myšlenka 'Co budeš dělat s tvým malým skútrem?' Tak jsem ho prostě hodil pod kola kamionu."

Tváří tvář útočníkovi

A poté se sám Franck pokusil dostat do řidičské kabiny. "Pamatuji si, že jsem spadl, a pak se zase postavil na nohy. Už ani nevím, co jsem dělal." Nakonec se mu přeci jen podařilo dostat se ke kabině. Skrz otevřené okénko pak napadl útočníka.

"Uhodil jsem ho. Bil jsem ho a bil. Vší silou. On ale nic neříkal. Měl svoji zbraň a tu pak namířil proti mně. Zmáčkl spoušť. Zbraň ale nefungovala. Byl jsem připravený zemřít, abych ho zastavil".

Bouhlel mu nakonec uštědřil ránu pažbou do hlavy. Franck spadl z kamionu. Podařilo se mu ale odlákat teroristovu pozornost a zpomalit kamion. Díky tomu mohla francouzská policie zakročit a zabránit tak ještě horšímu vraždění.

Policie se nejprve domnívala, že Franck byl teroristův komplic. "Když se vše uklidnilo, tak mě označili za hlavního svědka," dodal.

Franck, který utrpěl zranění na ruce a na hlavě, od útoku trpí nespavostí. V hlavě má hrůzné výjevy z útoku, který si vyžádal 84 obětí.

V dnech po útoku se francouzská média zaplnila spekulacemi, zda "hrdina na skútru" přežil, nebo zemřel. I proto se Franck nakonec rozhodl vystoupit a zveřejnit svůj příběh.

Video: Motorkáři pronásledují nákladní auto v Nice. | Video: Youtube.com
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy