Hurikán Irma dál sílí a blíží se k pevnině. Jih USA se bojí další katastrofy

ČTK ČTK
1. 9. 2017 9:57
Z východu Atlantiku míří směrem na západ stále sílící hurikán Irma. Znepokojivá zpráva přichází v době, kdy se jih Spojených států vzpamatovává z ničivého hurikánu Harvey, který má na svědomí už 47 obětí. Podle předpovědí se k pevnině může dostat příští týden v úterý. Podle Národního střediska pro hurikány (NHC) jde o nejsilnější typ bouře, stejné jako byl Harvey. Odhadnout její další postup je ale obtížné.
Satelitní snímek hurikánu Irma, který se vytvořil nad Atlantikem a míří k pobřeží Mexického zálivu.
Satelitní snímek hurikánu Irma, který se vytvořil nad Atlantikem a míří k pobřeží Mexického zálivu. | Foto: Reuters

Houston - Hurikán Irma, který postupuje z východního Atlantiku směrem na západ, zesílil a má nyní sílu hurikánu třetího stupně.

Podle předpovědí se může k pevnině dostat příští týden v úterý. Provází ho vichr o rychlosti přesahující 185 kilometrů za hodinu a podle meteorologů bude dále sílit.

Znepokojivá zpráva přichází v době, kdy se jih Spojených států vzpamatovává z ničivého hurikánu Harvey. Podle stanice CNN si už Harvey vyžádal 47 mrtvých.

Národní středisko pro hurikány (NHC) Irmu označilo za mohutný hurikán, který velmi rychle nabývá na síle. Za 24 hodin se vítr, který jej doprovází, zrychlil o 56 kilometrů v hodině. Irma je nyní asi 1150 kilometrů západně od Kapverdských ostrovů.

NHC upozorňuje, že také Harvey byl rychle sílící hurikán, který stále mohutněl, dokud minulý týden nedospěl k texaské pevnině jako hurikán čtvrté kategorie.

Irma patří k systémům, které se vytvářejí u Kapverdských ostrovů a přesouvají se pak na západ téměř přes celý Atlantik. Podle NHC jsou to často nejsilnější z bouří vůbec.

Patřil k nim například hurikán Hugo, který se vytvořil v roce 1989 a měl sílu hurikánu pátého stupně. Zanechal za sebou v Karibiku a Jižní a Severní Karolíně 50 mrtvých a škody ve výši sedmi miliard dolarů. Ke "kapverdským hurikánům" patřil také Ivan, který zasáhl v roce 2004 karibské ostrovy a Střední Ameriku, zabil 92 osob a napáchal škody za více než 18 miliard dolarů.

Irmu tlačí podle NHC směrem k jihu oblast vysokého tlaku nad Atlantikem, která také brání větru rozptýlit se do vyšších vrstev atmosféry. Kvůli těmto podmínkám se počítá s tím, že o víkendu bude Irma postupovat k západu a pak se stočí na jihozápad.

Zřejmě zasáhne i USA

Odhadnout její další postup je ale obtížné.

Podle CNN existují dva hlavní modely, jejichž výpočty se dramaticky liší. Podle jednoho Irma dosáhne pevniny v karibské oblasti a zasáhne zřejmě také USA, podle druhého se stočí ještě nad oceánem a pevninu nezasáhne vůbec.

Výpočty se vytvářejí s pomocí evropského modelu ECMWF a amerického GFS. Oba se lišily v předpovědích velkých hurikánů už v minulosti. V případě bouře Sandy v roce 2012 ECMWF správně předpověděl týden předem, že bouře dosáhne pevniny na severovýchodě USA, ale GFS trval na tom, že zůstane mimo pevninu.

V případě Irmy počítá GFS spíš s její severnější trasou, ECMWF vypočítává jižnější trasu a počítá s tím, že Irma uprostřed příštího týdne zasáhne Karibik.

Počet mrtvých během rozsáhlých záplav, které způsobila bouře Harvey na jihu Spojených států, stoupl na třicet. Postižené Texasany podpořil prezident. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy